Ajkula u Grčkoj: Pogledajte snimak predatora na samo 80 metara od obale 1Plava ajkula, foto: Jan Hänsch / Panthermedia / Profimedia

Prošle nedelje snimljena je ajkula u vodama oko Zakintosa, a sada se pojavio još jedan snimak,  navodno napravljen u blizini grčkog ostrva gde se nalazi najlepša plaža u Evropi.

U opisu pored slike ajkule na Instagramu objavljene na profilu „nikana.gr“ stoji: „Ajkula viđena na drugom ostrvu u Grčkoj.

Ostrvo Serifos, 80 metara od obale.“

Ostrvo Serifos je grčko ostrvo smešteno u Egejskom moru.

Serifos se nalazi u grupi ostrva poznatoj kao Zapadni Kikladi, koja se prostire južno od Atine. Ostrvo je smešteno oko 170 kilometara jugoistočno od Pireja, glavnog grčkog lučkog grada. Serifos je poznat po prelepim plažama koje kombinuju kristalno čisto more, peščane ili šljunkovite obale i prirodnu lepotu.

 

Mnogi su u komentarima naveli da je reč o plavim ajkulama.

Plava ajkula

„Ne vidi se bas lepo ali liči na modrulja (plava ajkula). Inače plave ajkule retko napadaju ljude. Od 1580. do 2013. godine, plava ajkula je samo 13 puta ugrizla čoveka, od kojih su četiri završili smrću dok 10 do 20 miliona ovih ajkula ubije čovek svake godine, te im preti da postanu ugrožena vrsta“, napisao je jedan od korisnika Instagrama.

Plave ajkule, poznate i kao modra ajkula (Prionace glauca), su vrsta morskih ajkula koje se mogu naći u različitim okeanima širom sveta. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o plavim ajkulama:

Veličina: Plave ajkule su jedne od najvećih ajkula na svetu. Odrasli primerak može dostići dužinu od 2,5 do 3,8 metara, i težiti između 200 i 350 kilograma. Međutim, postoje izveštaji o jedinkama koje su zabeležene i duže od 6 metara.

Plava boja: Plave ajkule dobijaju ime zbog karakteristične plave boje koja dominira njihovim telom. Ova boja im omogućava da se bolje kamufliraju u plavim okeanskim vodama, smanjujući vidljivost iznad sebe i olakšavajući im da se približe plenovima.

Ishrana: Plave ajkule su vrhunski predator i ishranjuju se različitim vrstama riba, lignjama, hobotnicama, manjim ajkulama, kao i morskim sisavcima poput tuljana i foka. One su poznate po svojoj sposobnosti da preplivaju velike udaljenosti u potrazi za hranom.

Putovanje: Plave ajkule su migratorne vrste i često putuju velike razdaljine. Na primer, neke populacije plavih ajkula migriraju iz hladnijih severnih voda, kao što su one oko Kanade i Nove Engleske, do toplijih voda, poput onih oko Meksika i Havaja.

Očuvanje: Plave ajkule se suočavaju s brojnim pretnjama, uključujući ribolov, gubitak staništa i nekontrolisani lov. Kao rezultat toga, Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) klasifikuje plave ajkule kao ranjivu vrstu na globalnom nivou. Mnoge zemlje su preduzele mere zaštite kako bi smanjile pritisak na populacije plavih ajkula i očuvale ove prelepe morske stanovnike.

Ekoturizam: Plave ajkule su takođe postale popularne u industriji ekoturizma. U nekim delovima sveta, poput Južne Afrike i Australije, organizovane su ture za posmatranje plavih ajkula. Ove ture pružaju priliku posetiocima da vide ove fascinantne ajkule u njihovom prirodnom okruženju, pridržavajući se stroge politike očuvanja i bezbednosti.

Mako ajkula

Ajkula u Grčkoj: Pogledajte snimak predatora na samo 80 metara od obale 2
Mako ajkula, foto: Richard Robinson / ImageSource / Profimedia

Ipak, neki se pitaju da li je reč o mako ajkuli, kojoj takođe ne bi bio prvi put da zaluta na grčka ostrva.

Mako ajkula, poznata i kao velika mako ajkula (Isurus oxyrinchus), je vrsta morske ajkule koja je poznata po svojoj brzini, snazi i agilnosti. Evo nekoliko zanimljivih činjenica o mako ajkulama:

Veličina: Mako ajkule su srednje do velike ajkule koje mogu dostići dužinu od 3 do 4 metra, mada postoje izveštaji o primericama dužim od 4,5 metara. One su poznate po svojoj vitkoj građi tela i dugom, oštrouglom obliku glave.

Brzina: Mako ajkula je jedna od najbržih ajkula u okeanu. One mogu postići brzinu od oko 45 km/h, što ih čini izuzetno sposobnim plivačima. Ova brzina im pomaže u lovu na plen i omogućava im da iznenade svoje mete.

Ishrana: Mako ajkule su vrhunski predatori i ishranjuju se raznovrsnim plenom. Njihova ishrana uključuje ribe, kao što su tuna i skuša, hobotnice, lignje, manje ajkule, kao i druge morske organizme. One su poznate po svom agresivnom lovu i sposobnosti da skaču iz vode prilikom napada na plen.

Rasprostranjenost: Mako ajkule se mogu naći u toplim i umereno toplim vodama širom sveta. One su često prisutne u okeanima kao što su Atlantski okean, Tihi okean, Indijski okean i Sredozemno more. Mako ajkule su migratorne vrste i putuju velike udaljenosti u potrazi za hranom.

Očuvanje: Mako ajkule su izložene pretnjama kao što su prekomerni ribolov, lov zbog peraja i gubitak staništa. Kao rezultat toga, Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) klasifikuje veliku mako ajkulu kao ranjivu vrstu na globalnom nivou. Mnoge zemlje su uvele ograničenja ribolova kako bi zaštitile ove ajkule.

Sportni ribolov: Mako ajkule su popularne među sportskim ribolovcima zbog svoje snage i borbenosti. Međutim, važno je primenjivati etičke prakse ribolova, uključujući održavanje minimalne veličine za izlov i puštanje natrag u more većine uhvaćenih primeraka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari