Ajkula može da se pojavi u Jadranu.
Ajkula u moru zvuči zaista opasno, ali kakve su šanse da zaista naletite na ajkulu.
Prof. Dr. Jakov Dulčić, rukovodilac Laboratorije za ihtiologiju i priobalni ribolov, objasnio je za tportal kakve su šanse da na kupanju sretnete ajkulu.
Kada razmišljate o opasnim životinjama u Jadranu, većina se plaši ideje o bliskom susretu sa ajkulom. Pogotovo kada znate da veliki beli pas živi i na Jadranu.
Na sreću, šanse da se to dogodi su manje od onih za osvajanje džekpota, ali to znači da zdrava doza opreza u moru ipak nije na odmet.
Činjenica je da se u neposrednoj blizini obale na Jadranu ipak mogu sresti brojne druge vrste na koje svakako vredi obratiti pažnju jer bliski susret sa njima može završiti bolnim povredama, a u nekim slučajevima i smrću.
Ima li ajkula u Jadranu?
Na samom stručnjak je razjasnio mnogima najvažnije – možemo li zaista sresti ajkulu opasnu po život i šta da radimo ako se dogodi?
‘Statistički gledano, malo je verovatno da ćete ih ikada sresti u moru. Ljudi uglavnom nisu njihova hrana, ali napadi zapravo dolaze zbog određene greške. Jadransko more je dosta providno, tako da je vidljivost dobra i teško da će doći do ovakvih slučajeva, ali ako se i dogodi, treba da se držite vertikalno i ne mirujte se. Ovo je važno, jer u tom slučaju može doći ajkula da vidi o čemu se radi, a onda se od toga povrediš’, rekao je prof. dr Dulčić.
On je objasnio da su u Jadranu zabeležene ukupno 33 vrste ajkula, gde one ili stalno žive ili povremeno ulaze u njega.
Samo tri su potencijalno opasna: veliki beli pas, pas dugog nosa i atlantski pas.
Iako sama pomisao da postoji šansa da se sretne velikog belog psa u Jadranu može kod nekih izazvati blagu paniku, prof. dr Dulčić naglašava da je verovatnoća da na svetskom nivou, šansa da će vas ajkula napasti iznosi jedan prema 300 miliona – a u Jadranu je ta brojka još još niža.
U Jadranu se ajkule retko približavaju obali jer većina njih živi na otvorenom moru. Iako nije neuobičajeno da se ponekad približe obali, toga se ne treba bojati jer je takvo ponašanje retko i nije usmereno na ljude.
Moguće je da traže hranu, jer je nema na njihovom uobičajenom mestu, prate otpad nalik na hranu, ili su povređeni ili dezorijentisani. Priobalno more je negostoljubivo područje za većinu vrsta većih ajkula prvenstveno zbog manjeg prisustva njihove glavne hrane, ali i raznih oblika uznemiravanja (zagađenje priobalnog mora, turizam, otpad, buka u moru i dr.). ‘, rekao je dr Dulčić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.