Pre nego što sledeći put uključite mašinu za pranje veša, obratite pažnju koji ćete program izabrati.
Kada se nešto malo uprlja, uvek je lakse daa ubacimo veš u mašinu na brzi program, te nakon petnaest ili trideset minuta okačite taj isti veš. Ipak, često korišćenje ovog programa ne bi trebalo da vam pređe u naviku jer tako nanosite štetu svojoj veš mašini.
Jedan majstor na TikToku detaljno je objasnio zašto ne bi trebalo da koristimo program za brzo pranje veša, ali i kako česta upotreba ovog programa dalje utiče na funkcionalnost veš mašine. Takođe, postoji razlika i u tome da li perete odeću napravljenu od laganijih ili težih materijala. Ukoliko su u pitanju lakše tkanine, tada i možete da se koristite program za brzo pranje, ali ne često. Međutim, kada je u pitanju garderoba napravljena od težih materijala, tada ona predstavlja veliko opterećenje za mašinu, pa se brzi program za pranje nikako ne preporučuje.
@wadesramsey eco advice for washing machines #onthisday #trywadesfirstmate ♬ original sound – wades
Da biste shvatili o čemu je reč, majstor je to objasnio na primeru pranja peškira. S obzirom na to da peškiri postanu izuzetno teški kad se napune vodom, brzo pranje može da ošteti bubanj.
„Kada mašina radi jako brzo, peškiri se zajedno skupe, a to dovodi do velikog opterećenja bubnja. Tada mašina počinje da lupa i da se pomera“, rekao je majstor.
Koji program je najbolji za korišćenje ukoliko nemate dovoljno vremena za pranje?
„Ako nemate mnogo vremena, bolje izaberite program pranja veša za pamučne stvari, što obično traje oko dva i po sata. Zatim pritisnite postavku brzine kako biste skratili vreme na oko sat i po. To će veš mašini dati dovoljno vremena da sve pravilno očisti bez dodatnog opterećenja na nju“, tvrdi majstor.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.