Ako imate flašu vode u automobilu, odmah je bacite (može biti fatalna) 1Flašica vode, foto: Shannon Sadler / Alamy / Profimedia

U vrelim letnjim danima mnogi vozači drže u automobilu flašu vode, ako dehidriraju. Ali ta ista flaša može da bude  izuzetno opasna, piše metropolitan.si.

Flaša vode u automobilu može da izazove požar.

Ako je sunce dovoljno jako, flaša puna vode može da deluje kao sočivo, odnosno lupa, fokusirajući svetlost u snažan snop dovoljno jak da spali sedišta automobila.

Materijali koji usporavaju plamen u vozilu bi verovatno sprečili paljenje, ali flaša sa vodom će definitivno ostaviti za sobom gadna oštećenja.

U najgorem slučaju može da  izazove i požar.

Naime, ako je automobil dva i po sata na suncu bez uključene klime, temperatura u njemu može biti i do 88 odsto viša nego napolju.

Možemo li piti vodu koja je bila u vrelom autu?

Plastika je napravljena od polimera. Ovi hemijski vezani molekuli počinju da se razgrađuju kada se zagreju, što može dozvoliti hemikalijama iz plastike da se isprazne u vodu.

Antimon, koji se koristi za proizvodnju plastike, može biti toksičan u velikim dozama.

Smatra se endokrinim disruptorom i potencijalnim kancerogenom za ljude.

Neotvorena flaša predstavlja minimalan rizik, ali izbegavajte da pijete iz flaše vode koju ste otvorili, a zatim ostavili na toplom mestu.

Vruća vozila su savršeno tlo za razmnožavanje bakterija, tako da je najbolje baciti sve otvorene boce koje su ostale u automobilu.

Naravno, najbolje je ako uopšte ne ostavljate flaše vode u vrelom automobilu, kako ne biste rizikovali da zapalite presvlake automobila ili, u najgorem slučaju, čak i da zapalite vatru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari