Jedete ovsenu kašu za doručak, koristite obrano mleko u kafi i jedete salate za ručak. Ipak, vaš lekar vam kaže da vam je holesterol visok. Kako je to moguće?
Mnogi faktori utiču na nivo ukupnog holesterola, uključujući genetiku, stil života i izbore hrane. Konzumiranje celih žitarica i povrća deo je zdrave ishrane za osobe sa visokim holesterolom. Međutim, neki od vaših drugih izbora hrane mogu doprineti povećanju nivoa holesterola, posebno LDL (lipoprotein niske gustine) holesterola, koji se često naziva „lošim“ holesterolom.
Vaša jetra proizvodi holesterol koji se koristi za sintezu hormona, proizvodnju vitamina i izgradnju ćelijskih membrana. Neki ljudi prave previše holesterola ili konzumiraju hranu koja povećava holesterol u krvi, što dovodi do visokih nivoa holesterola u krvi. Visok LDL holesterol može dovesti do nakupljanja plaka u arterijama, čime se povećava rizik od srčanih bolesti i moždanog udara.
U nastavku vam donosimo neke od namirnica koja bi trebalo da izbegavate, ukoliko imate povišen holesterol.
Slanina
Videti slaninu na spisku možda neće biti veliko iznenađenje. Kiran Kampbel, dijetetičar, kaže da visoko procesirane mesne prerađevine poput slanine loše utiču na nivoe holesterola, jer su bogate zasićenim mastima. Američko udruženje za srce preporučuje da unos zasićenih masti treba biti manji od 6% ukupnih kalorija, odnosno oko 13 grama dnevno na ishrani od 2.000 kalorija. Dve srednje kriške (oko 16 grama) pečene svinjske slanine sadrže oko 2 grama zasićenih masti, što je 15% dnevnog limita.
Pasulj može biti odlična zamena za slaninu. Istraživanja pokazuju da zamena crvenog mesa biljnim proteinima može pomoći u snižavanju „lošeg“ LDL holesterola i poboljšanju drugih kardiometaboličkih faktora rizika.
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje je promovisano kao dobra stvar; međutim, ako imate visok holesterol, trebalo bi da izbegavate ovo tropsko ulje. Šeri Gav, dijetetičarka i vlasnica Sheri the Plant Strong Dietitian upozorava:
„Kokosovo ulje je pretežno sastavljeno od zasićenih masti, koje su tip masti poznat po tome što podižu loš holesterol“.
Pregled iz 2020. godine objavljen u časopisu Circulation Američkog udruženja za srce pokazao je da konzumacija kokosovog ulja značajno povećava LDL holesterol u poređenju sa biljnim uljima, koja su niža u zasićenim mastima.
Zamenite kokosovo ulje sa ekstra devičanskim maslinovim uljem kako biste podržali zdrave nivoe holesterola. Kada je upotrebljeno uz zdravu ishranu, ekstra devičansko maslinovo ulje bogato antioksidansima može pomoći u smanjenju LDL holesterola, povećanju „dobrog“ HDL holesterola i smanjenju upale.
Grejpfrut
Grejpfrut je zdravo voće puno vlakana i vitamina C. Međutim, ako uzimate lekove za snižavanje holesterola, kao što su statini Zocor (simvastatin) i Lipitor (atorvastatin), možda ćete morati da izbegavate grejpfrut i grejpfrutov sok. Ovo voće utiče na metabolizam lekova u vašem telu, povećavajući njihove nivoe, što može uzrokovati oštećenje jetre.
Grejpfrut utiče na mnoge lekove. Posavetujte se sa svojim lekarom ili farmaceutom o interakcijama lekova i hrane kako biste ostali sigurni.
Zamrznuta pica
Zamrznuta pica je još jedna procesirana hrana koja sadrži nezdrave masti koje podižu holesterol. Jedna porcija zamrznute pice sa sirom (199 grama) sadrži 8,5 grama zasićenih masti, što čini 65% dnevnog limita. Dodavanje bilo koje vrste masnog mesa, poput kobasica ili peperonija, znači još više zasićenih masti.
Pročitajte etiketu proizvoda i potražite zamrznute pice koje sadrže delimično obran mozzarella sir i biljno ulje kako biste smanjili unos nezdravih masti.
Kobasice
Kobasice su još jedno visokomasno, procesirano meso koje treba ograničiti ako imate visok holesterol. Jedan 5-centimetarski komad dimljene svinjske kobasice sadrži 1,5 grama zasićenih masti, što je 11% dnevnog limita prema smernicama Američkog udruženja za srce. Takođe, visok je u natrijumu i ukupnim mastima.
Možete razmisliti o zameni svinjskih kobasica sa opcijama bez mesa, ali „bez mesa“ ne znači nužno i „zdravo“. Kobasice bez mesa su procesirane i mogu imati visoke količine natrijuma i zasićenih masti.
Pročitajte etiketu proizvoda i birajte mesne ili kobasice bez mesa sa manjim sadržajem masti i natrijuma, kao i sa više prirodnih sastojaka, piše Eathhis.com.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.