prvi znak demencijeAlchajmerova bolest je najčešći oblik demencije, foto: Shutterstoc

Alchajmerova bolest je vrsta demencije koja uzrokuje probleme sa pamćenjem, razmišljanjem i ponašanjem

Alchajmerova bolest se razvija polako, a simptomi postaju sve gori.

Međunarodna studija, koju je sproveo tim stručnjaka, pokazala je da ova su ovi faktori ključni za predviđanje opadanja kognitivnih sposobnosti. To su starost, pol, nepravilni srčani ritmovi i nivo dnevne aktivnosti.

„U ranim fazama Alchajmerove bolesti, najpouzdaniji pokazatelji kognitivnog pogoršanja dolaze iz kombinacije demografskih, zdravstvenih i funkcionalnih karakteristika pacijenata“, ističu istraživači u svom izveštaju, a prenosi Science Alert.

Istraživanje je prvobitno započeto sa 500 pacijenata obolelih od Alchajmerove bolesti, s planom da ih prate tokom dve godine.

Međutim, zbog visokog broja odustajanja, na kraju studije ostalo je samo 169 pacijenata.

Tokom istraživanja, prikupljeni su podaci o različitim demografskim, zdravstvenim i funkcionalnim faktorima, uključujući bol, depresiju i neuropsihijatrijske simptome.

Mere kognitivnog opadanja su bile evidentne kod svih učesnika, iako je zabeležena dovoljna varijacija da se otkriju određeni obrasci.

Na osnovu rezultata, istraživači su identifikovali četiri ključna faktora povezana s naglim padom kognitivnih sposobnosti: stariji uzrast, ženski pol, poteškoće u obavljanju svakodnevnih aktivnosti i istorija atrijalne fibrilacije (nepravilni srčani ritam). Ovi faktori, zabeleženi na početku istraživanja, objašnjavali su oko 14 procenata varijacija u kognitivnom funkcionisanju pacijenata tokom poslednjeg dela dvogodišnjeg perioda.

Uticaj na negovatelje je takođe značajan, jer je opadanje kognitivnih sposobnosti povećalo njihov teret, što naglašava potrebu za uključivanjem podrške negovatelja u procenu lečenja i napredovanja bolesti.

Iako su neki faktori, kao što su navike pušenja i pijenja, izostavljeni, rezultati sugerišu da demografski podaci, medicinska istorija i mere dnevne aktivnosti mogu pružiti solidne osnove za predviđanje brzine kognitivnog opadanja izazvanog Alchajmerovom bolešću. S obzirom na to da je Alchajmerova bolest najčešći oblik demencije i da broj obolelih raste sa starenjem populacije, ovakva istraživanja mogu pomoći u optimizaciji tretmana i podrške.

„Ovi rezultati ističu značaj sveobuhvatnog pristupa u dijagnozi i lečenju rane faze Alchajmerove bolesti, uzimajući u obzir sve relevantne faktore kod pacijenata i njihovih negovatelja“, zaključuju istraživači.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari