Algoritmi za kompresiju podataka 1

Jeste li sigurni da čujete svaki ton dok slušate muziku?

Ukoliko kažete da, slagaćete, jer ljudsko uho ima vrlo nesavršenu prirodu – postoje frekvencije koje uopšte ne možemo da čujemo, postoje frekvencije koje prepoznajemo bolje od drugih, a kada se dva zvuka reprodukuju istovremeno, čujemo samo onaj glasniji, ali ne i tiši zvuk.

mp3 algoritam koristi upravo ove detalje da ukloni zvukove koje ne možemo da čujemo ili imamo poteškoće da čujemo zbog ostalih prisutnih zvukova, i tako pojednostavi čitav tok podataka da bi ih mogao bolje komprimovati.

Ideja je jednostavna – algoritam podesi stvari tako da uklonjeni podaci ne narušavaju kvalitet zvuka.

Algoritmi za kompresiju podataka 2

Ipak, mp3 ne može da postigne onaj kvalitet zvuka kao što to čini audio disk, upravo zato što eliminiše neke od informacija. Sa druge strane, koeficijent kompresije koji dobijemo je izvanredan: tri minuta mp3 numere su otprilike između 3 i 5 megabajta – što je nešto manje od originalne numere sa audio diska.

mp3 algoritam ima jedno dugme za podešavanje koje nam omogućava da odredimo koliko se informacija odbacuje. Reč je o brzini bitova. Nekim ljudima gubitak više informacija neće predstavljati problem jer oni muziku slušaju u isključivo bučnom okruženju – u automobilu ili punoj kancelariji, na primer. U buci, naravno, nećete čuti one najfinije zvukove, pa ima smisla što ćete kvalitet zameniti za veličinu datoteke.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari