U plićaku na plaži ostrva Čiova morska kornjača je ugrizla kupačicu za leđa, nakon čega je na leđima imala crvenkast trag širine 10 centimetara. Ovakvi napadi vrlo su retki na području Jadrana, a razlog je samoobrana što je i ovde bio slučaj, piše n1info.hr.
Morska kornjača samo se branila se od ljudskog dodira. Plivala je blizu kopna što je bilo dovoljno ovim plivačima da pokušaju da je dovuku u plićak. „Ni u jednom slučaju nije došlo do samovoljnog napada glavate želve kao što je informacija u javnosti. Zapravo je ona bila u moru kad su pokušali da je dotaknu”, izjavio je Draško Holcer, viši kustos Hrvatskog prirodoslovnog muzeja Zagreb.
„Morske kornjače nisu agresivne i ne stupaju u interakciju ni s drugim životinjama ni s ljudima kad je vreme parenja. Ovo što vidimo zadnjih dana je trenutak kad je bila ugrožena i došlo je do reakcije”, rekla je Tina Belaj, Oporavilište za morske kornjače Plavi svijet, Veli Lošinj.
„Vidljivo je da je ljudi maltretiraju. Životinja se bori da dođe do vazduha, okreće se na leđa i isto tako pokušava da ugrize”, istakao je Holcer.
Glavata želva je najbrojnija vrsta u Jadranu i to joj je najomiljenije stanište. Njen oklop prekriva gotovo čitavo telo i sve unutrašnje organe.
„Ako je zapazite, zadržite distancu, nemojte plivati sa njom, nemojte da ugrozite sebe radi fotografije. Najvažnije je da životinja bude sigurna i da tako bude za obe strane”, rekao je Holcer.
Ova kornjača po svemu sudeći nije povređena. Uspela je pobegne u svoj plavi svet.
„Nadam se kako pliva i roni, najčešće povrede su od ribolovnih alata, mreže su za njih posebno pogubne. Kad se sunčaju, mogu da povrede leđa i oklop”, rekla je Belaj.
Morske kornjače u Hrvatskoj su zaštićene zakonom kao i brojnim međunarodnim konvencijama. Strogo je zabranjen svaki namerni ulov, uništavanje, uznemiravanje ili trgovina ovim vrstama. Za ubijanje glavatih želvi predviđene su visoke novčane kazne.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.