
Grobnica koja datira od pre otprilike 3.600 godina, iz perioda koji je obeležen haotičnim vremenom u istoriji Egipta, nedavno je otkrivena.
Grobna komora, otkrivena u januaru u Abidu – važnom gradu starog Egipta koji se nalazi oko 10 kilometara od reke Nil – bila je prazna, jer su je davno opljačkali pljačkaši grobova. Ime kralja koji je nekada bio sahranjen unutar grobnice prvobitno je bilo zabeleženo u hijeroglifskim tekstovima na malterisanoj cigli na ulazu, zajedno sa oslikanim scenama koje prikazuju boginje Izidu i Neftidu.
„Njegovo ime je bilo u natpisima, ali nije preživelo pljačku drevne grobnice. Neki od kandidata su kraljevi po imenu Senaiib i Paentjeni, koje poznajemo sa spomenika u Abidu – vladali su u to vreme, ali njihove grobnice još nisu pronađene“, rekao je profesor egiptologije sa Univerziteta u Pensilvaniji, Josef Vegner, jedan od rukovodilaca iskopavanja, a prenosi n1info.hr.
Osim ukrašenog ulaza, grobna komora je sadržala niz prostorija sa svodovima visine pet metara, napravljenih od glinene cigle.
Grobnica potiče iz perioda poznatog kao Drugo međurazdoblje, koje je trajalo od 1640. pre nove ere do 1540. p.n.e., i predstavljalo je prelaz između Srednjeg i Novog kraljevstva, kada su egipatski faraoni bili među najmoćnijim ljudima u regionu.
„Politička istorija tog doba je fascinantna i još uvek nije u potpunosti shvaćena. To je svojevrsni period ‘zaraćenih država’, koji je na kraju doveo do stvaranja Novog kraljevstva“, rekao je Vegner.
Među tadašnjim vladarima bila je i Abidska dinastija, koju su činili faraoni koji su vladali delom Gornjeg Egipta, tj. južnim delom egipatskog kraljevstva.
„Egipat je tada bio podeljen na čak četiri rivalska kraljevstva, uključujući Hikse iz delte Nila. Abidska dinastija bila je jedna od njih. Način na koji se Egipat raspao, a zatim ponovo ujedinio, uključuje važna pitanja društvenih, političkih i tehnoloških promena“, objasnio je Vegner.
Grobnica neidentifikovanog kralja izgrađena je unutar većeg kompleksa grobnica moćnog ranijeg faraona po imenu Neferhotep I. Njena arhitektura pokazuje povezanost sa ranijim kraljevskim grobnicama iz Srednjeg kraljevstva i kasnijeg Drugog međurazdoblja, dodao je Vegner.
Iskopavanja se nastavljaju.
Drugo međurazdoblje započelo je gotovo čitav milenijum nakon izgradnje čuvenih piramida u Gizi, koje se nalaze izvan Kaira i u kojima su sahranjeni faraoni Starog kraljevstva. Mnogi faraoni iz Novog kraljevstva sahranjeni su u Dolini kraljeva kod Luksora, uključujući i Tutankamona, čija je grobnica iz 14. veka pre nove ere otkrivena 1922. godine.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.