Nova pravila za sezonu 2022. u Formuli 1 1Foto: EPA-EFE/NOUSHAD THEKKAYIL

Formula 1 će nam uskoro uživo pokazati bolide konstruisane prema novim pravilima, s obzirom na to da se sve do sada svodi na kompjuterski generisane vizuale i maketu koju je predstavila FIA.

Doduše, uz nova znatno ograničavajuća pravila, razlike između bolida sigurno neće biti spektakularno velike, ali će ih sigurno biti. Sa druge strane, u Sezoni Formule 1 biće uvedeno nekoliko novih i značajnih pravila.

Zamrznut je razvoj pogonskih jedinica

Aktuelne hibridne pogonske grupe u Formuli 1 koriste se već osam godina i koristiće se do sezone 2025. Od 2026. prema postignutom dogovoru svih učesnika u Formuli 1 nove pogonske jedinice koristiće goriva iz obnovljivih izvora.

Kako bi se oslobodio prostor za razvoj novih motora, od sezone 2022. do kraja sezone 2025. biće potpuno zamrznut razvoj motora, koji je najsloženiji i najskuplji deo.

Motore koje timovi prijave kao definitivne za sezonu 2022. više neće moći konstruktivno da menjaju. Međutim, u slučaju uočavanja nedostataka koji se odnose na pouzdanost, ali ne i na performanse, proizvođači motora će moći od FIA da traže dozvolu za reviziju tih delova ili komponenti pogona.

Povratak na dva predsezonska testa

S obzirom na to da su u sezoni Formule 1 2021 korišćeni malo menjani bolidi iz sezone 2020, timovi su imali samo jedan trodnevni predsezonski test. Ove godine imaće ponovo predsezonske testove podeljene u dva dela, od kojih će prvi u Barseloni biti zatvoren za javnost, dok će drugi u Bahreinu biti otvoren za javnost.

Međutim, to i dalje znači da će svaki od vozača imati samo tri dana na raspolaganju da se upozna sa novim bolidom.

Pooštravanje restrikcija aerodinamičkih testiranja

Iako su restrikcije dozvoljenog vremena za aerodimička testiranja uvedena u sezoni 2021. za sezonu 2022. biće dodatno pooštrena, a odnosiće se na vremena provedena u aero tunelima, ali i kompjuterskim simulacijama.

Prošlogodišnji šampionski tim u prvih šest meseci sezone Mercedes-AMG imaće najmanje vremena na raspolaganju, a poslednje plasirani Haas najviše, ali će se nakon 30. juna vreme revidirati spram aktuelnih pozicija u šampionatu.

Ove sezone razlike u dozvoljenom vremenu za testiranja biće još veća. Tim na 7. poziciji imaće 100 odsto vremena, prvoplasirani 90 odsto, a poslednji na tabeli 115 odsto, piše portal Dmotion.rs.

Još manji budžet

Za sezonu 2022. dozvoljeni budžet timova se još više smanjuje. Sa 145 miliona dolara, u sezoni 2023. se smanjuje na 140, ali će zog velikog broja trka u sezoni (23) i potrebnog većeg broja delova biti povećan za 1,2 miliona za svaku trku preko 21, što znači da će timovi imati na dozvoljenih 142,5 miliona.

Kao što je poznato u ovo ograničenje ne spadaju plate vozača i šefova timova.

Donekle novi format trkačkog vikenda

Iako ne deluje kao velika novina, ipak postoji, a uvodi se da bi bi se donekle smanjilo odsustvovanje članova timova od kuća.

U vikendima kada nema sprint trke, jednočasovni slobodni treninzi voziće se petkom ali u poslepodnevnim terminima. Cilj ove novine je da se rastereti četvrtak, koji je do sada bio pun radni dan iako bez izlaska na stazu. Praktično, do sadašnji četvorodnevni format sa tri dana vožnje, postaje trodnevni format sa tri dana vožnje.

Obavezne vožnje za nove vozače

Jedan od najvećih problema mladih vozača do sada je bila mogućnost da stiču iskustvo u automobilu Formule 1 i dokazuju svoje vrednosti, zbog strogo ograničenih testova tokom sezone. Iako su i do sada mogli da petkom bolid povere mladim vozačima, to su retko činili, pripremajući se za trku.

Da bi se povećale mogućnosti početnicima sada je svaki tim obavezan da u barem dva slučaja FP1 dodeli početniku. Početnikom se smatra svaki vozač koji nije učestvovao na više od dve trke za Veliku Nagradu Formule 1. Timovi imaju slobodu da priliku ukažu uli dva puta istom vozaču, ili je dodele dvojici vozača.

Nova pravila za pneumatike

Pored većih niskoprofilnih pneumatika od 18”, uvodi se i dodatno novo pravilo, koje će imati značajne implikacije, a odnosi se na grejače pneumatika u boksovima.

Do sada su prednji pneumatici smeli biti zagrevani do 100°C, od sezone 2022. samo do 70°C. Za zadnje pneumatike limit je bio 80°C, ali je takođe spušten na 70°C.

Ovo pravilo uvedeno je kako bi se generalno smanjila potrošnja energije u Formuli 1, ali će od vozača očekivati više pažnje i drugačiji pristup naročito pri promena pneumatika tokom trke.

Takođe, očekuje se da će pritisak vazduha u pneumaticima biti niži nego do sada, zbog nižih i čvršćih bokova niskoprofilnih guma. Štaviše, i u pripremnom periodu i na prvim trkama biće dosta eksperimentisanja u potrazi za optimalnim pritiskom pumpanja pneumatika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari