Polaganje vozačkog ispita spada u grupu važnijih životnih odluka.
Biti vozač a samim tim i učesnik u saobraćaju nam omogućava da budemo nezavisni i samostalni kada želimo negde da odemo, bilo da je odlazak na posao u pitanju, u posetu kod prijatelja, izlazak vikendom i sl.
Nekome ko je početnik upravljanje vozilom može izgledati veoma stresno, pri čemu se javlja i određena doza straha i nesigurnosti. Takva osećanja ne bi trebalo nikoga da plaše, već im se treba odupreti. To se najbolje postiže kontinuiranom obukom tj. redovnim posećivanjem časova vožnje, razgovorom sa instruktorom kao i suočavanjem sa različitim situacijama u saobraćaju.
Nakon završetka obuke i položenog teoretskog dela ispita sledi polaganje za auto tj. izlazak na vozački ispit. Pored uslova kada su godine starosti u pitanju, lekarsko uverenje je takođe neophodno kako bi se ustanovila kakva je zdravstvena sposobnost kandidata.
Najbolji oftamolog angažovan od strane auto škole je onaj koji sa preciznošću obavlja pregled svih kandidata
Poznato je da se danas lekarski pregled obavlja u prostorijama auto škole koju je kandidat odabrao za obuku. Ranije to nije bio slučaj. Danas na jednom mestu za kratko vreme kandidati dobijaju potvrdu da su zdravstveno sposobni za upravljanje vozilom kao što je automobil. Jedan od osnovnih pregleda jeste i oštrina vida, tj. kontrola od strane oftalomoga. Vlasnicima auto škola je u interesu da to bude najbolji oftamolog kojeg imaju u okruženju i da ga na vreme angažuju u toku lekarskog pregleda.
Kada je idealno vreme za polaganje vozačkog ispita?
Teško je dati odgovor na ovo pitanje. Svakako je najbolje da to bude period kada je osoba spremna, u trenutku kada ima volju i motivaciju da započne sa časovima i u potpunosti se posveti obuci. Neophodno je dobro se organizovati i redovno pohađati časove kako teorije tako i časove vožnje kako bi se bez bojazni pristupilo samom činu polaganja.
Nekome je bitno da to bude period kada su vremenski uslovi „prihvatljiviji“ (proleće ili leto) nego recimo krenuti na obuku u toku zimskih meseci. Drugi pak čekaju da budu koju godinu stariji jer smatraju da će tada imati više samopouzdanja da sednu za volan četvorotočkaša.
Koliko generalno traje obuka i za koliko se najkraće može doći do dozvole kada je upravljanje automobilom u pitanju?
Nešto što većinu početnika može zanimati jeste koji je to vremenski period od trenutka upisa do trenutka izlaska na ispit. Opet, odgovor na ovo pitanje zavisi od nekoliko faktora. Za početak, zavisi od organizovanosti same auto škole koju je kandidat izabrao kao i od broja kandidata koji trenutno pohađaju časove. Pojedinim auto školama je u interesu da primi što više polaznika pa se neretko desi da instruktori ne mogu da se posvete podjednako svima prilikom obuke, pa jedan broj kandidata „ispašta“ zbog toga.
Generalno, kompletna obuka može trajati od tri do šest meseci sve u zavisnosti od toga koliko kandidati imaju slobodnog vremena kao i od same auto škole.
Inače, Zakonom je definisano da su kandidati u obavezi da budu prisutni na svim časovima obuke (40 školskih časova teoretske obuke i isto toliko časova vožnje). To je ujedno i jedan od uslova za izlazak na ispit.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.