Muzej istorije Jugoslavije i Udruženje istoričara automobilizma u saradnji sa Beogradskim udruženjem “fićista”, Udruženjem ljubitelja “fiće” iz Kragujevca i Društvom ljubitelja Vespe organizuju manifestaciju „U društvu sa Fićom i Vespom“
3. septembra od 10 časova.
Ove godine će se “fićama” pridružiti i Vespe koje obeležavaju sedamdeset godina svog postojanja.
Manifestacija će biti održana na platou ispred Muzeja 25. maj (Kompleks Muzeja istorije Jugoslavije) u Botićevoj 6. program obuhvata izložbu, radionica za decu “Oboji svoje “fiću” i Vespu”, predavanje Istorija srpske motorizacije i na kraju proglašenje pobednika u izboru za najsimpatičnijeg “fiću” i Vespu uz dodelu nagrada.
„Fića“ (Zastava 600, 750, 850, po licenci italijanskog Fijata) je automobil koji je, od sredine pedesetih godina prošlog veka, postao simbol motorizacije bivše Jugoslavije i prepoznatljivo obeležje ovih prostora. Imati „fiću“ značilo je početak boljeg i savremenijeg života i dostizanje određenog životnog standarda. U periodu od 1955. do 1985. u kragujevačkoj fabrici Crvena zastava proizvedeno je u 11 osnovnih verzija 923 487 primeraka ovog popularnog automobila. Izvezeno je 35 529 komada u 15 svetskih država.
„Fića“ se koristio i u službama Milicije, Saniteta, Pošte, u svim auto školama, u službi AMSJ i u mnogim preduzećima kao servisno vozilo. Bio je veoma zapažen učesnik automobilskih trka u Jugoslaviji i doneo je mnogo titula onima koji su ga vozili. Nezaboravnu filmsku rolu je odigrao u kultnom filmu Gorana Markovića „Nacionalna klasa“. Iako dugo nije u proizvodnji njegova popularnost u regionu raste i prate je brojne „fićijade“.
Ova manifestacija se održava da se sačuva sećanje na naše industrijsko i kulturno nasleđe. Očekuje se dolazak preko sto “fića” iz Nemačke, Austrije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, Makedonije i naravno iz svih krajeva Srbije i pedeset najlepših Vespi iz Beograda i okoline.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.