zamena motornog uljaFoto: Jacktamrong / Shutterstock.com

Kako biste se uredno brinuli o stanju vašeg automobila, jedan od osnovnih zadataka je pravovremena zamena motornog ulja. Redovna zamena direktno utiče na dugovečnost motora, održava ga funkcionalnim i smanjuje rizik od oštećenja.

Međutim, među vozačima često se postavlja pitanje: Šta je bitnije pratiti, pređenu kilometražu ili period između dve zamene ulja?

Zapravo je bitno obratiti pažnju na obe stvari, tako će vam barem reći svaki automehaničar. No, šta to znači? Na većini modernih automobila ulje se menja svakih 15 hiljada kilometara ili nakon godinu dana.

Neki savetuju da se to radi na svake dve godine ili 30 hiljada pređenih kilometara, ali je preporučljivije to raditi svake godine, bez obzira na boj pređenih kilometara. Motorno ulje samo po sebi može da izgubi na kvalitetu i u slučaju ako se automobil jako malo vozi. Ono će slično poput guma koje stoje u vašem podrumu pa i ako se ne voze, s vremenom gubiti svoja kvalitativna svojstva, tvrde stručnjaci.

No, neki će reći da bi zamena ulja trebalo da se vrši svakih 10 hiljada kilometara, ako se radi o vozilu starijem od 15 godina. Dakle, u svakom slučaju, trebalo bi pripaziti na više faktora.

Kako objašnjavaju iz Auto bilda, dobro je uvek se strogo držati uputstva proizvođača bez obzira na starost automobila, no pritom treba znati da je američka kompanija „Blackstone Laboratories“ uradila studiju gde je analiziran kvalitet ulja različitih proizvođača. Prema ovoj studiji, kod menjanja ulja u automobilu najvažniji su kilometri koje je vozilo prešlo, a ne starost ulja. „Starost ulja nije dovoljan razlog da ga bacite, kilometraža je ono što treba uzeti u obzir“, zaključak je studije, prenosi Jutarnji list.

Džo Adamas, voditelj podkasta „Slick Talk: Powered by Blackstone Laboratories“, objasnio je proceduru koju su sledili tokom istraživanja. Naime, analizirali su do pola punu bocu 14 godina starog sintetičkog ulja Mobil 1 0W40 kako bi videli da li je izgubilo kvalitet.

Sam proizvođač tvrdio je da ulje te starosti ne bi adekvatno zaštitilo motor. Međutim, „Blackstone“ ga je podvrgao nizu testova kako bi to potvrdio, analizirajući različite parametre za merenje njegovog kvaliteta, poput prisutnosti aditiva, koncentracije vode, nerastvorljivih komponenti, tačke paljenja, viskoznosti i sposobnosti neutralizacije potencijalno štetnih kiselina.

Iako je ulje proizvedeno 2010. godine i skladišteno na polici bez vođenja računa o ekološkim uslovima, studija je pokazala da je zadržalo svoj kvalitet.

Nakon toga, „Blackstone“ je sproveo testove na nekoliko modela Forda F-150 iz 2020, neke starih šest meseci, a druge na do pet godina starim vozilima, sve s benzinskim motorima. Rezultat je da ulja iz automobila s malo pređenih kilometara nisu značajno izgubila kvalitet tokom vremena.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari