Iako savremeni automobili imaju sistem za praćenje pritiska u gumama, ADAC savetuje da nije dobro slepo se oslanjati samo na njega.
Probušena ili probušena guma jedan je od najozbiljnijih problema koji vam se može dogoditi tokom vožnje. Nemački autoklub ADAC zato preporučuje da se pritisak, kao i vizuelno stanje guma na automobilu, proverava svake dve nedelje.
Oštri predmeti na putu kao što su ekseri, komadi metala ili slomljeno staklo mogu lako da oštete gumu, ali je ne morate odmah izduvati. Postepena deflacija može trajati satima ili danima. Ako je guma ispuhana, rizik od pucanja je povećan.
Starost i istrošenost guma takođe značajno povećavaju rizik od pucanja ili bušenja guma. Čak i kada stare gume izgledaju u dobrom stanju, treba ih zameniti najkasnije posle osam godina.
Iako su savremeni automobili vrlo često opremljeni sistemom za praćenje pritiska u gumama, ADAC savetuje da nije dobro slepo se oslanjati samo na njega. Neki sistemi ne koriste posebne senzore za očitavanje pritiska u gumama, već se umesto toga oslanjaju na ESP senzore.
Oni otkrivaju promene pritiska na osnovu brzine rotacije pneumatika i nisu potpuno pouzdani. Često će otkriti problem već kada je guma ispuhala za 20 procenata i često lažno prijavljuju probleme koji ne postoje, pa neki vozači znaju kako da ih ignorišu, piše Jutarnji.hr.
Ako pritisak u gumama padne za samo 20 procenata, vožnja više nije bezbedna. Međutim, postoje znaci koji će vas upozoriti da nešto nije u redu sa gumama ili gumom.
Pad pritiska u gumama značajno menja ponašanje u vožnji. Auto može da „vuče” levo ili desno (što lako detektujete ako na trenutak pustite volan), deluje meko i ljulja se u krivinama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.