Na samo 4 sata od Beograda čeka vas kupanje na otvorenom: Banja o kojoj se malo priča 1Pribojska banja, foto: Shutterstock

Pribojska Banja je mala, ali vrlo lepa banja smeštena u jugozapadnom delu Srbije, u blizini grada Priboj.

Pribojska banja je poznato lekovito odmaralište, iako nije toliko komercijalno razvijeno kao neka veća banja, ali ima mnogo toga da ponudi posetiocima koji žele da uživaju u prirodnim lepotama i lekovitim svojstvima termalnih voda.
Udaljenost od Beograda

Pribojska Banja je od Beograda udaljena oko 210 km, a putovanje do nje traje otprilike 3-3.5 sata, zavisno od saobraćaja i uslova na putu. Put vodi preko užičkog regiona, a do Priboja se dolazi putem prema zapadu, prema granici sa Crnom Gorom.
Bazen sa toplom vodom

Jedan od glavnih aduta Pribojske Banje je njen bazenski kompleks sa toplom vodom. Zimi možete uživati u kupanju u termalnim bazenima, jer voda koja izlazi iz izvora je topla tokom cele godine, sa temperaturom koja se kreće između 32°C i 38°C, što je idealno za kupanje čak i u hladnijim mesecima.

Izvor tople vode

Topla voda u Pribojskoj Banji dolazi iz termalnih izvora, koji su bogati mineralima i imaju lekovita svojstva. Voda je poznata po tome što pomaže kod različitih zdravstvenih problema, posebno kod bolesti kože, reumatskih oboljenja i stresa. Voda iz ovih izvora se koristi u medicinske svrhe i ima prijatnu temperaturu, što je čini vrlo pogodnom za kupanje i opuštanje.
Vode u ovoj banji su lekovite i koriste se u lečenju reumatskih bolesti, posttraumatskih stanja, sportskih povreda, neuroloških oboljenja…

Analizu lekovite vode vršili su još daleke 1878. godine lekari austrijskog vojnog garnizona, koji je u to vreme bio lociran na Banji, u labaratorijama u Beču. Neke od poslednjih analiza vršili su stručnjaci na Medicinskom fkultetu u Beogradu, a kasnije i na Rudarsko-geološkom fakultetu gde su dobili gotovo identične rezultate.
Analiza koja je vršena oktobra 1996. godine na Katedri za Balneoklimatologiju Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dala je sledeće rezultate:
Izvor I „Stara banja“ pripada kategoriji oligomineralnih sumporovitih blago zemnoalkalnih voda, bez boje, ukusa i mirisa, temperature 37,5 °C. Na osnovu balneoloških kriterijuma zaključeno je da se ova voda kao pomoćno terapijsko sredstvo može koristiti u lečenju hroničnih stanja zglobnog i vanzglobnog reumatizma, oboljenja perifernih nerava, oboljenja kičmenog stuba, kao i u rehabilitaciji postraumatskih stanja lokomotornog aparata. Posebno se može koristiti u terapiji neinflamatornih dermatoza, kao što su ekcemi i psorijaze, piše na sajtu banje.

Šta još možete da vidite i radite u Pribojskoj Banji

Pored uživanja u toplim bazenima, Pribojska Banja i okolna područja nude nekoliko zanimljivosti i aktivnosti za posetioce:

Priroda i šetnje: Okolina Pribojske Banje je veoma lepa i pogodna za ljubitelje prirode. Možete se opuštati i uživati u šetnjama po okolnim planinama i rekama. U okolini se nalaze brojne staze za pešačenje i biciklizam.

Istorijske znamenitosti: U blizini se nalaze i istorijske lokacije poput Priboja, grada sa bogatom tradicijom i kulturnim nasleđem. Tu možete posetiti crkve, manastire i staru gradsku jezgru.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari