Beograd: O muzici, cigarama i još koječemu 1Foto: Beta/Milan Timotić

U svetlu ovodnevnih informacija da će Miloš Crnjanski (uz Mešu Selimovića i J. J. Zmaja) dobiti spomenik u Beogradu, naravno poodavno zaslužen, hteo bih da uz nedavnu godišnjicu smrti (31. jul 1886) jednog od najznačajnijih evropskih pijanista i kompozitora Franca Lista ispričam par interesantnih podataka koji će ljubitelji njegovog majtorstva ali i muzike koju je napisao, retko gde moći da nađu i pročitaju.

List je voleo Kijev i za njega ga vezuju ne samo uspomene, nego i sudbonosni događaji. On nikada nije svirao u Beogradu.

Zašto su onda Beograđani otkrili spomenik tom velikanu, a u Kijevu nema nijednog takvog obeležja?

Kao Beograđanin sam bio ponosan na tu činjenicu, a Kijevljani i dalje žive u neverici.

Ferenc – Franc List je definitivno najznačajniji pijanista XIX veka, a možda i najbolji koji se pojavio do sada. Ono što je Paganini bio za violinu, dobri poznavaoci muziciranja na klaviru daju to mesto upravo njemu – Listu.

Njegovi biografi tvrde da je prvu cigaru zapalio sa Žorž Sand, a nastavio sa kneginjom Karolinom Sajn-Vitgeštajn u njenom domu u Voronišču (Kijevski region – Ukrajina).

Franc je previše voleo Šopena da bi dozvolio da ta fatalna žena sa cigarom u ustima pokvari njihovo prijateljstvo. Nikad joj nije oprostio činjenicu da je napuštanjem nesrećnog Poljaka praktično oterala Šopena u smrt.

Pored muzike i klavira, List je imao još dve strasti – žene i cigare.

Posle njegovih uvek uspešnih koncerata u Sankt Peterburgu, a isto je bilo i u Londonu ili bilo gde gde je muzicirao pred ruskom i evropskom aristokratijom, priznao je svojoj ljubavi, kneginji Karolini Sajn-Vitgeštajn u Kijevu i Voronišču da je impresioniran time kako ministar vojni Nikolaj Pavlovič Igniatijev sa posebnom strašću puši svoju cigaru…

Veliki pijanista i uspešni kompozitor mađarskog porekla, koji pripada svakako ne samo evropskoj, već i svetskoj kulturi, pred kojim su se otvarala sva vrata koncertnih dvorana od Odese, Beča, Pariza, Drezdena, Vajmera, Budima, Pešte do Pitera, Londona i za čijim zagrljajima su čeznule sve viđenije dame istih tih gradova… u svojim zrelim godinama, skoro pola godine je živeo u celibatu, u očekivanju svog novog braka s kneginjom Karolinom Sajn-Vitgeštajn u svom novom domu u Vajneru…

Ona je presudno uticala da najveći od najvećih ikada pijanista praktično prekine svoju karijeru i posveti se komponovanju… Nadala se da će ga tako imati samo uz sebe, u čemu se dakako prevarila.

Još jedna njegova aktivnost nije dovoljno poznata široj javnosti – on je u svoje vreme održao više dobrotvornih koncerata nego svi ostali njegovi savremenici zajedno…

Nekako neposredno posle otkrivanja spomenika Listu u Beogradu organizovao sam kao predsednik drevnog kijevskog cigarnog kluba (osnovanog 1907.) povodom 200. godišnjice rođenja (22. 10. 1988.) znamenitog kompozitora i pijaniste u Kijevu veliki dobrotvorni koncert na kome je nastupio poznati Ukrajinski klavirista Dmytro Suhovienko.

Na dobrotvornoj bazi su učešće u organizaciji uzele viđene ukrajinske kompanije.

Diplomatski, kor, poslenici kulture, mnogobrojni ljubitelje muzike…

I tako, tradicija, kultura i milosrđe, poznatije u novije vreme kao mecenastvo ne samo što vezuju Šopena i Lista, nego su bile deo misije Kijevskog cigarnog kluba koji je nastavio tradiciju predaka iz Kijevskog cigarnog kručoka Ignjatijevih i drugih poznatih građana „bogospasaemogo“ grada Kijeva.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari