Bezbedno kuvanje je imperativ svake domaćice. Sa tim u vezi, u nedavnoj epizodi „Praktične žene“ Nataša Pavlović ugostila je Milenu i Tamaru koje su po zanimanju vatrogasci.
Naime, Milena i Tamara su članice vatrogasnog društva u Somboru, a gostujući u ovoj emisiji otkrile su kako su došle na ideju da budu žene vatrogasci, ali i kako da bezbedno kuvamo u kuhinji, bez opasnosti da će se desiti požar.
4 saveta za bezbedno kuvanje
1. Nikada ne gasite požar u kuhinji vodom
Prvo i osnovno pravilo je da ukoliko krene požar u kuhinji, nikako ne treba da ga gasite vodom! Naime, budući da je voda teža od ulja, ona pada na dno, samim tim vrelo ulje kreće da prska okolo i vatra se samo razbuktava. Umesto toga, treba iskoristiti vlažnu krpu koja se samo prebaci preko tiganja ili šerpe koja je u plamenu i onda skloniti sa strane. Osim toga, važno je da sa pokrivenom posudom nikako ne idete napred ka vratima, već unazad, odnosno leđima okrenuti vratima kako plamen ne bi išao u vas.
2. Koristite mokre krpe ili ćebe
Osim toga, Milena i Tamara su napomenule da ljudi često nastradaju ne od vatre, već od dima. Zbog toga su potrebne mokre krpe ili ćebe kako bi se lice prekrilo i kako bi izlazak iz prostorije na taj način bio moguć. Takođe je bitno da se prilikom izlaska iz prostorije zahvaćene požarom leže na pod, jer dole nema dima, budući da on ide gore.
3. Redovno čistite i menjajte filtere na aspiratoru
Treći važan savet na ovu temu jeste da se redovno čiste i menjaju filteri na aspiratoru, jer se u njima talože masnoća i prašina, koji mogu da izazovu eksploziju, a ukoliko požar bukne u filterima, može toliko da se razbukti da izgori cela kuhinja!
4. Vadite uređaje iz struje
Poslednji savet odnosi se na podsetnik da uvek prilikom izlaska iz kuhinje treba vaditi uređaje iz struje, naročito tostere, blendere, sokovnike i slično koje najčešće konstatno držimo uključene u struju. Naravno, u slučaju požara, prvo je bitno iskopčati struju i pozvati vatrogasce! A kada oni dođu, važno je da im naglasite da li je šporet na plin ili na struju, kakav je kotao u domu i slično, da bi oni sami znali šta ih očekuje i da bi mogli blagovremeno da reaguju. Zbog toga je jako bitno ostati pribran čak i u takvim situacijama, kako biste vatrogascima dali što više važnih i korisnih informacija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.