Biljka koja pomaže u uklanjanju sitnih iritansa kao što su grinje i buđ, idealna je za ljude koji pate od alergija.
Da bi vazduh u prostoriji u kojoj živimo bio kvalitetniji, važno je dva do tri puta dnevno provetravati prostorije. Međutim, postoji još nešto što možemo učiniti da bismo ostali zdravi. Određene vrste biljaka mogu nam pomoći da pročistimo vazduh u stanu, neke čak i za samo šest sati. Tako je sa biljkom koji u narodu zovu zeleni ljiljan, ili hlorofitum.
Vrlo efikasno neutrališe supstance štetne za ljudski organizam, kao što su fenol, benzen, formaldehid i druge, koje u velikim količinama emituju savremeni materijali za završnu obradu i nameštaj od iverice.
Neka istraživanja su pokazala da hlorofitum može da ukloni i do 90 odsto toksina iz vazduha u prostoriji u kojoj se nalazi u roku od 24 sata.
Zbog toga je posebno pogodan za stanove koji se nalaze u područjima sa većim zagađenjem.
Takođe neutrališe duvanski dim i pomaže u uklanjanju sitnih iritansa kao što su grinje i buđ, što ga čini idealnim za osobe koje pate od alergija.
Iako voli vlažan vazduh, sam hlorofitum povećava vlažnost u prostoriji. Kada voda dođe do listova, isparava iz njih u vazduh, čineći ga vlažnim.
Kako se brinuti za zeleni ljiljan?
Hlorofitum može se naći u mnogim domaćinstvima, a popularnost joj je zaslužna za nepretencioznost, skromnost i jednostavnost. Zbog svoje izdržljivosti preporučuje se početnicima koji tek počinju da uzgajaju sobne biljke.
U proleće i leto se zaliva obilno, po potrebi i svakodnevno ako se brzo suši zemlja, a povremeno je treba i prihraniti blagim rastvorom đubriva. Zimi se zalivanje smanjuje na jednom nedeljno. Da bi bolje napredovala jednom mesečno praktikovati tuširanje mlakom vodom kako bi se uklonila prašina sa površine listova.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.