Reč odmor najviše asocira na plavo nebo, sunčane plaže i kristalno čisto, osvežavajuće more. To nije samo zbog reklama, morski vazduh i voda zaista su dobri kako i za dušu i za telo. Lekovito delovanje mora bilo je poznato i starim Grcima.

Takozvana talasoterapija – lečenje morskom vodom – potiče iz Grčke. Na grčkim ostrvima Rod i Krf talasoterapija se primenjivala još prije 2500 godina i to za lečenje bolesti poput ekcema, artritisa, astme, psorijaze i bolova u leđima. Smatra se da je Hipokrat otkrio lekovita svojstva fiziološkog rastvora, odnosno morske vode promatrajući delovanje na rane. Primijetio je da voda ubrzava zaceljivanje rana, sprečava infekciju i smanjuje bol. U Francuskoj su još sredinom 19. stoleća otvoreni centri za lečenje zdravstvenih tegoba uz pomoć supstanci dobijenih iz mora i morske vode.

1. More sadrži sve elemente važne za život: natrijum, magnezijum, kalcijum, kalijum, silicijum, čak srebro i zlato. Morska voda duboko prodire u kožu i time omogućuje delovanje minerala i elemenata u tragovima. Tu su i alge koje obiluju mineralnim sastojcima. Alge se odavno smatraju izvorom zdravlja i ljepote. Postiču obnavljanje ćelija, poboljšavaju izgled kože, stimulišu metabolizam, jačaju imunitet, sprečavaju upale, čiste kožu i pomažu u uklanjanju celulita.

2. Blagotvorno deluje na astmu, bronhitis i alergije: morska so ima svojstva antiseptika i antihistaminika, zbog čega je blagotvorna kod kožnih i pulmoloških alergijskih reakcija.

Po ugledu na morsku klimu i u većim gradovima postoje takozvane slane sobe za sličan tretman kao boravak na moru. Čisti morski vazduh, zasićen negativnim jonima, olakšava disanje i povoljno deluje na osobe koje boluju od astme.

3. Sunčanjem se telo snabdeva vitaminom D. Nedavna istraživanja potvrđuju da je ovaj vitamin značajan ne samo za čvrstinu kostiju nego i za imunitet, i da igra važnu ulogu u sprečavanju nekih teških bolesti kao što je multiple skleroza. Naravno, da bi se u telu sintetisao ovaj vitamin, nije potrebno izlaganje suncu po najvećoj vrućini, nego u jutarnjim i večernjim satima, kada ultraviolentno zračenje najmanje oštećuje kožu. Treba imati u vidu i da neke kreme za sunčanje sprečavaju sposobnost kože da stvara vitamin D.

4. Oslobađanje od stresa i podsticaj kreativne energije. More daje priliku da zaboravimo na svakodnevne probleme i da se opustimo, ali ne samo zbog prelepog ambijenta nego i zato što sadrži magnezijum, koji deluje antistresno. More, kao uopšte element vode oduvek su bili povezani s kreativnošću i osećanjima. Boravak blizu takvog izvora prirodne energije kao što je more, podstiče intuiciju, maštu i kreativnost.

5. Idealno je za sportske aktivnosti – plivanje, ronjenje, odbojka u vodi i na plaži, morski aerobik…

6. More ublažava artritis i bolove u leđima, i podstiče čišćenje organizma. Morska voda olakšava bol, smanjuje upale, opušta i podstiče oslobađanje viška tečnosti iz organizma. Kupanje u moru pomaže organima koji filtriraju i izlučuju štetne supstance iz organizma, kao što su jetra, bubrezi i koža. More je takođe blagotvorno i za oči, naročito ako puno vremena provodimo za kompjuterskim ekranom.

Važna je pozitivna energija

Ko nije u prilici da ode na more iz bilo kojih razloga, ne treba da propusti da odmor provede tako da mu zdravstveno koristi. To može da se postigne i bez morske vode i klime, uz nešto truda i dobre volje. Umesto kupanja u moru, dobar efekat daće šetnje po parkovima ili prirodi, vežbanje, sunčanje, kupanje u reci, jezeru ili bazenu, vožnja biciklom, igre sa loptom… Jedino je važna aktivnost, a to podrazumeva da se ostavi televizor, mobilni telefon i kompjuter. Naravno, obavezno je i druženje sa prijateljima i sa osobama čije nam društvo prija.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari