brašnoFoto: WIROJE PATHI / Shutterstock.com

Koji je rok trajanja brašna? Odgovor na ovo pitanje zavisi od mnogo faktora – od čega je brašno napravljeno, kada je mleveno i kako je bilo skladišteno pre nego što ste ga doneli kući. Zbog toga rok trajanja može biti od nekoliko meseci pa do nekoliko godina.

Kako skladištite brašno nakon što ga donesete kući, takođe igra važnu ulogu u produženju njegovog roka trajanja.

Za svako brašno važno je proveriti rok trajanja na ambalaži. Čak i ako brašno nije razvilo neobičan miris, ne izgleda buđavo ni grudvasto, a istekao mu je rok trajanja – ono neće imati jednako dobar ukus kao sveže brašno.

U prodavnicama brašno se najčešće prodaje u papirnim vrećicama, a one dopuštaju da sva preostala vlaga iz procesa mlevenja ispari. Istovremeno, papirne vrećice ne štite brašno od prodornih mirisa niti visokih temperatura, piše Punkufer.

Kako skladištiti brašno?

Najbolji način da zaštitite brašno od kvarenja jeste da ga nakon kupovine prebacite u čistu, suvu i hermetički zatvorenu posudu. Udaljite brašno od šporeta i drugih izvora toplote, a najbolje bi bilo da ga stavite na tamno i hladno mesto poput ostave.

Imajte na umu da metode skladištenja zavise od vrste brašna koje imate kod kuće, ali i koliko često ga koristite.

Rafinirano belo brašno za hleb i kolače kratkoročno možete čuvati u hermetički zatvorenoj posudi na hladnom i tamnom mestu. Ako mu želite produžiti rok trajanja, stavite ga u zamrzivač.

Brašno od celog zrna podložnije je kvarenju. Baš zato najbolje bi bilo prebaciti ga u čistu i suhvu hermetički zatvorenu posudu, a potom staviti u frižider ili zamrzivač.

Brašno od orašastih plodova poput badema ima visok procenat ulja koje može brže užegnuti i pokvariti se, pa se preporučuje i da njega čuvate u zamrzivaču.

Kako otkriti da li se brašno pokvarilo?

Pitate se kako možete sa sigurnošću znati da li je brašno pokvareno? Najbolje je da ga prvo dobro pogledate.

Zavirite u posudu i proverite da li ima bilo kakvih bubica u njemu. Ako ih pronađete, brašno više nemojte koristiti.

Belo brašno nemojte koristiti i ako ste primetili znakove buđi ili tvrde gruvdice vlage.

Pomirišite brašno. Ako ima kiseo, buđav ili užegao miris, znači da je pokvareno i nije više za upotrebu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari