Briga o kardiovaskularnom zdravlju na visokim temperaturama 1Foto: promo/ shutterstock

Višednevne visoke temperature usled toplotnih talasa, ali i nagle temperaturne promene, mogu da prouzrokuju dodatne probleme za pacijente sa kardiovaskularnim tegobama.

Izlaganje visokim temperaturama uzrokuje širenje krvnih sudova srca, pri čemu se protok krvi ubrzava usled nastojanja termoregulacionog sistema da se telo oslobodi toplote. Krvni sudovi, koji su već pretrpeli oštećenja, slabije se šire nego oni zdravi. To uzrokuje dodatno opterećenje rada srca, pa je pravilna briga o kardiovasularnom zdravlju na visokim temperaturama posebno važna.

Krvni sudovi se posebno šire na površini tela kako bi se olakšao proces znojenja koji treba da dovede do celokupnog rashlađivanja tela. Posledično dolazi i do kolebanja pritiska, koje ne prija pacijentima koji boluju od hipertenzije. Prekomerno znojenje dovodi do dehidratacije organizma, usled gubitka tečnosti, minerala i elektrolita, što nepovoljno deluje na rad kardiovaskularnog sistema.

U ovakvim situacijama, rizik od nastanka krvnog ugruška se povećava usled smanjenja cirkulišućeg volumena i pojave povećanog viskoziteta krvi. Time se povećava i rizik za nastanak srčanog kao i moždanog udara. Stoga je u letnjim mesecima potreban dodatni oprez, ali i prilagođavanje svakodnevnih aktivnosti i obaveza vremenskim prilikama.

Šta možemo da učinimo kako bismo sačuvali zdravlje srca?

Tokom toplotnih talasa, ali i temperaturnih oscilacija koje slede nakon dugog perioda toplog vremena, hronični pacijenti treba da posvete dodatnu pažnju ukoliko osećaju simptome poput malaksalosti, nesvestice, vrtoglavice ili oduzetosti jedne strane tela. Usled kolebanja pritiska, pacijentima sa hroničnom hipertenzijom će možda biti potrebno sezonsko prilagođavanje terapije koju koriste. Stoga ne odlažite pregled kardiologa jer adekvatna i pravovremena intervencija i savet lekara mogu u značajnoj meri smanjiti neželjene posledice.

Lekovi koji su sastavni deo terapije takođe mogu smanjiti kapacitete srca da se izbori sa visokim temperaturama. Pacijentima sa kardiovskularnim tegobama često se prepisuju diuretici koji treba da smanje količinu vode u organizmu. Time se dodatno narušava prethodno pomenuti volumen cirkulišuće krvi i posledično, sposobnost organizma da reguliše temperaturu tela. Zbog toga je potrebno zatražiti mišljenje kardiologa kako bi se neutralisala neželjena dejstva lekova u periodu letnjih vrućina.
Ubrzan rad srca, odnosno tahikardija, kao i aritmija ili preskakanje srca, takođe se češće javljaju tokom letnjih vrućina. Aritmija može biti posledica bolesti srca, poput angine pektoris, srčane mane ili slabosti srčanog mišića.

Ukoliko su vam letnje temperature donele tegobe ove vrste ili pojačale već postojeće, ne oklevajte sa zakazivanjem totalnog pregleda srca u Puls kardiološkom centru. U prijatnom ambijentu i uz najsavremeniju dijagnostičku opremu, lekari kardiološke bolnice u A bloku na Novom Beogradu pružiće vam brzu i preciznu dijagnostiku i adekvatno zbrinuti vaše kardiovaskularne tegobe.

Koje zdrave navike treba usvojiti tokom letnjih meseci?

Kako bi se smanjio rizik od kardiovaskularnih komplikacija tokom letnjih meseci, pacijentima se savetuje da urade holter krvnog pritiska. Ovaj dijagnostički pregled omogućava bolje praćenje efekata terapije ali i preciznije detektovanje rizika od potencijalnih tegoba. Takođe, potrebno je i svakodnevno merenje krvnog pritiska koje može biti obavljeno i u kućnim uslovima.

Iako konzumacija obilnih, teških i masnih obroka nije preporučljiva ni tokom ostalih godišnjih doba, u periodu leta je potrebno posebno povesti računa izboru namirnica koje konzumiramo. Potrebno je unositi više vode, zdravih namirnica, odreći se alkohola i prestati sa pušenjem, te izbegavati teže fizičke aktivnosti, naročito u najtoplijem delu dana. U dogovoru sa kardiologom, treba uzimati i suplementaciju u vidu magnezijuma ili vitamina D koji povoljno utiču na rad srca i krvni pritisak.

Posebnu pažnju treba obratiti i na razliku između spoljašnje temperature i temperature vazduha u klimatizovanim prostorijama i vozilima. Velike razlike u temperaturi kao i nagli prelazak iz hladne u toplu sredinu ili obrnuto, kao što je slučaj na kupalištima, može prouzrokovati ozbiljne posledice po kardiovskularni sistem. Stoga se u letnjim mesecima oprez preporučuje svima, a posebno pacijentima sa srčanim tegobama.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari