Brod San José potopili su Britanci kod obale Kolumbije pre više od 300 godina. Španski brod imao je teret zlata, srebra i smaragda vredan milijarde dolara.
Brod San José leži na morskom dnu već 300 godina.
Prvo su svi zaboravili na njega, a onda, kada je otkriven, zemlje ne mogu da se usaglase kome zaista blago pripada.
Kolumbijska i španska država polažu pravo na njega, kao i američka kompanija za vađenje brodova i domorodačke grupe u Južnoj Americi. Održane su pravne bitke u Kolumbiji i SAD-u, a slučaj je sada pred Stalnim arbitražnim sudom u Hagu.
Kolumbijska vlada tvrdi da želi da podigne ostatke broda i smesti ih u muzej. Lovci na blago ukazuju na komercijalnu vrednost tereta, koja bi mogla biti čak 18 milijardi dolara (13 milijardi funti).
Međutim, arheolozi tvrde da bi olupina – i hiljade sličnih širom sveta – trebale da ostanu gde jesu. Pomorski istoričari nas podsećaju da je San José groblje i da treba biti poštovano kao takvo: oko 600 ljudi se udavilo kada je brod potonuo.
“To je veliki nered i ne vidim lak izlaz iz ovoga,” kaže Karla Ran Filips, istoričarka koja je napisala knjigu o San José. “Španska država, kolumbijska vlada, razne domorodačke grupe, lovci na blago. Mislim da ne postoji način da svi budu zadovoljni.”
San José potonuo je 1708. godine dok je plovio iz današnje Paname prema lučkom gradu Kartahena u Kolumbiji. Odatle je trebalo da pređe Atlantik do Španije, ali su Španci u to vreme bili u ratu sa Britancima, a britanski ratni brod ga je presreo.
Britanci su želeli da zauzmu brod i njegovo blago, ali su greškom ispalili topovski projektil u barutne magazine San José. Brod je eksplodirao i potonuo u roku od nekoliko minuta.
Olupina je ležala na morskom dnu do 1980-ih, kada je američka kompanija za vađenje brodova Glocca Mora rekla da ga je pronašla. Pokušala je da ubedi Kolumbijce da uđu u partnerstvo kako bi podigli blago i podelili prihod, ali se dve strane nisu mogle dogovoriti ko bi dobio koji deo, i ušle su u pravnu bitku.
Godine 2015. Kolumbijci su rekli da su nezavisno pronašli brod, različito od informacija koje su dali Amerikanci, na drugom delu morskog dna. Od tada tvrde da Glocca Mora, sada poznata kao Sea Search Armada, nema pravo na brod ili njegovo blago, piše BBC.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.