Buđ u prostoru za tuširanje nije samo estetski problem već i potencijalna opasnost po zdravlje. Vlažni uslovi, prisustvo sapuna i nedostatak adekvatne ventilacije stvaraju idealno okruženje za rast buđi.
Ako je ne uklonite na vreme, buđ će širiti neprijatan miris, može da iritira respiratorni sistem, posebno kod osoba sa respiratornim tegobama, a velika je verovatnoća i da će uništiti površinu na kojoj raste, piše Jutarnji.hr.
Kako ukloniti buđ u kupatilu?
Čišćenje kupatila je posebno zahtevno upravo zbog moguće pojave buđi. Kupatilo je idealna prostorija za rast buđi jer je to vlažna, topla, često slabo provetrena prostorija. Stoga, svaki saveznik u borbi protiv buđi dobro dođe.
Jedan takav je vodonik-peroskid, odnosno hidrogen (koristite slabiju verziju od 3 procenta).
To je prirodno sredstvo za dezinfekciju i izbeljivanje koje efikasno uklanja buđ i bakterije. Njegova oksidirajuća svojstva razgrađuju spore plesni, uništavajući ih bez potrebe za agresivnim hemikalijama. Ovaj preparat je ekološki prihvatljiv, pristupačan i bezbedan za upotrebu u domaćinstvu, pod uslovom da se pravilno koristi.
Pre nego što počnete sa procesom čišćenja i uklanjanja buđi, potrebno je obezbediti sve što vam je potrebno: troprocentni hidrogen (dostupan u apotekama i prodavnicama), sprej ili vatu, gumene rukavice, četku za čišćenje ili sunđer i krpu ili papirne ubruse za sušenje.
Pre nego što počnete sa čišćenjem, bilo bi dobro da otvorite prozor u kupatilu ili na neki drugi način obezbedite ventilaciju kupatila. Obavezno nosite gumene rukavice, a preporučuje se i upotreba zaštitnih naočara.
Dobro pogledajte prostor za tuširanje i identifikujte područja u kojima je prisutna buđ. Uobičajene lokacije uključuju spojeve pločica, silikonske spojeve, ivice tuš kabine i zavese za tuširanje.
Sipajte troprocentni hidrogen u bocu sa raspršivačem. Ako nemate raspršivač, možete natopiti pamučnu vatu ili krpu u hidrogen da biste ručno naneli rastvor. Poprskajte hidrogen direktno na plesniva mesta ili ih pažljivo prekrijte natopljenim vatama. Uverite se da je površina temeljno prekrivena rastvorom.
Rastvor treba ostaviti da deluje najmanje 10 minuta. Tokom ovog vremena, hidrogen će oksidirati i razbiti plesan. Za tvrdokorne naslage buđi, produžite vreme izlaganja na 15 do 20 minuta.
Nakon što se rastvor slegne, uzmite četku za čišćenje ili sunđer i temeljno očistite površinu. Vodonik-peroksid ne samo da će ukloniti buđ, već će i izbeliti mrlje koje su ostale. Isperite tretirana područja toplom vodom da biste uklonili buđ i ostatke hidrogena. Nakon ispiranja, obrišite površine suvom krpom ili papirnim ubrusima da biste uklonili vlagu i sprečili povratak buđi.
Kada uklonite plesan, redovno čistite i sušite prostor za tuširanje kako biste sprečili njegovo vraćanje. Uverite se da je prostor za tuširanje dobro provetren i ostavite vrata ili prozore otvorene nakon tuširanja kako biste smanjili vlažnost.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.