Budva: Grad iz Sofokleovih drama 1Foto: Teodora Ćirić

Jedan od najstarijih antičkih gradova na jadranskom primorju, Budva, još uvek je velika arheološka tajna, smatra arhitekta Slobodan Bobo Mitrović.

On je naveo istorijske podatke kako su se 1936. trgovac Saračević iz Novog Sada i Tatić iz Beograda, zaljubili u prostor u okolini Starog grada i odličili da tamo izgrade hotela Avala. Čim su počeli da kopaju temelj buknula je senzacija, jer su naišli na zlato, ali i rimske i helenske grobove.

– Mi, koji se time bavimo, danas sabiramo da je tu bilo oko 8 kilograma zlata, nakita, minđuša, ogrlica, a u našem muzeju sada nema ni 300 grama. Sve je to nestalo po svjetu jer su se odmah sjatili antikvari, trgovci iz Beograda i Splita, pa čak i iz NJemačke i Norveške jer je to bilo za ondašnju Evropu senzacionalno otkriće, i ogromna nekropola – naglašava arhitekta.

Ističe da je taj prostor obuhvatao predeo od mora pa skoro čitav kilometar. I dan danas kad se kopaju temelji za kuće ili koje kakve kanale, nailazi se na kosti, i delove keramike. To je po rečima sagovornika bilo senzacionalno otkriće rimske, helenske nekropole je kako kaže uzbudilo duhove uspane i od tada pa do danas Budva je i dalje jedna velika arheološka tajna.

I pored protivljenja par arheologa iz Beograda i Splita, Hotel Avala je napravljen, i tu je godinama egzistirao. Posle zemljotresa 1979. došlo je do epohalnih otkrića, koji su Budvu locirali u jedan od najstarijih antičkih gradova u jadranskom basenu.

– Postoji kapija antičke Budve, na hridi, na ostrvu. Spirajem zemlje sa brda oformio se ovaj prostor i pretpostavlja se da je to bio mnogo značajan grad, jer ga Sofokle koji je živio u petom vijeku prije nove ere, pominje u svojim dramama, pod imenom Butua – saopštava Mitrović.

Svuda uz obalu bila su ribarska plemena i zajednice, koje su živele od ribarenja. Kasnije je konstituisanjem manjih zajednica, prvo Ilira tokom trećeg i četvrtog veka pre nove ere. Potom Grci, Heleni, dolaze brodovima, i tako započeli trgovinu, komunikaciju, i formiraju kolonije na Jadranskom moru. Poslednji Ilirski kralj Gencije, je poražen od strane rimske flote, 1178. godine, i tada počinje dominacija Rima, kada ovaj prostor današnje Budve doživljava najveći procvat. Arheolog Mitrović kaže da oni sada imaju vilu Urbanu, sa mozaikom koji je rekonstruisan u Arheološkom muzeju, i vilu u Rusniku, koje predstavljaju neki vid nasleđa iz tog perioda.

„Ovo je uvijek bio zanimljiv prostor. Bogate i raskošne vile sa mozaicima, hipokaustom koji se može i danas videti, a i podnim grijanjem, koje su imali u drugom vijeku pre nove ere. To sve govori o bogatašima koji su dolazili u ovaj predeo. Malo ideališemo istoriju, jer to nije bilo ni humano ni zeleno kao danas, ali je uvek bila specifična konfiguracija tla i morskih struja koje održavaju i zapunjavaju plaže pijeskom i materijalima, pa zato mi koji navijamo za turizam volimo da kažemo da je Budva već tada bila ljetovalište“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari