čaj od kamiliceFoto: Pixel-Shot / Shutterstock.com

 

Kafa je napitak koji ljudi uglavnom piju ujutru, pre svega da bi se razbudili. Ali ako želite da smirite svoj um nakon stresnog podnevnog sastanka ili ublažiti probleme s varenjem hrane nakon obilnog obroka, najbolje je da preskočite kafu i umesto nje popijete čaj od kamilice, piše Mind Body Green, a prenosi Večernji list.

Čaj od kamilice ima mnoge zdravstvene prednosti, a u nastavku ćemo pomenuti najvažnije od njih.

Može ublažiti teskobu

Kamilica pozitivno utiče na nervni sistem. Čaj od kamilice odavno se koristi sa smirenje, jer ova biljka može pomoći u lečenju mentalne teskobe. U dugotrajnoj studiji na 93 dobrovoljaca, istraživači su otkrili da konzumiranje ekstrakta kamilice farmaceutskog kvaliteta značajno smanjuje kako umerene tako i teške simptome anksioznog poremećaja. Druga studija je takođe otkrila da je kamilica sigurna i efikasna u lečenju anksioznih poremećaja nakon dve i četire nedelje korišćenja, iako nije u potpunosti umanjila osećaj teskobe.

Ipak, nijedna od ovih studija nije posebno analizirala uticaj čaja od kamilice. Trenutno nema mnogo istraživanja o mehanizmima koji stoje iza potencijalnog uticaja kamilice na smanjenje anksioznosti, međutim, flavonoidi biljke mogu biti faktor koji doprinosi tome, jer mogu uticati na neurotransmisiju dopamina, GABA i noradrenalina ili regulisati funkciju hipotalamus-hipofiza-adrenokortikalne osovine, što može igrati ulogu u odgovoru na stres.

Može minimizirati simptome depresije

Uz suzbijanje teskobe, čaj od kamilice takođe može ublažiti simptome depresije. Međutim, istraživanja nisu konkluzivna. Jedna studija, na primer, pokazala je da pijenje čaja od kamilice može značajno smanjiti simptome depresije kod žena nakon porođaja. Štaviše, čaj od kamilice može učiniti lekove protiv depresije efikasnijim. U drugoj studiji, učesnici istraživanja s depresijom pili su biljni čaj koji se sastojao od 20 miligrama kamilice i 1 miligrama šafrana dva puta dnevno tokom mesec dana uz uzimanje propisanih antidepresiva. Istraživači su otkrili da je biljni čaj povećao efikasnost lekova, pomažući u daljem ublažavanju simptoma depresije povećanjem dostupnosti triptofana u mozgu. Triptofan izgrađuje neurotransmiter serotonin, jedinjenja koji je povezano s depresijom.

Može poboljšati san

Pijuckanje šolje čaja od kamilice može poboljšati vaš san. Meta-analiza je otkrila da je kamilica značajno poboljšala kvalitet sna, dok je gore spomenuta studija na ženama nakon porođaja takođe otkrila da je konzumiranje čaja od kamilice povezano sa značajno boljim kvalitetom sna. Ova potencijalna korist čaja od kamilice može postoji zahvaljujući flavonoidima biljke, posebno apigeninu, koji se veže na benzodiazepinske receptore u mozgu i može izazvati sedativni uticaj.

Može ublažiti probleme s varenjem hrane

Šolja čaja od kamilice mogla bi vam pomoći u smirivanju želudačanih tegoba. Kamilica je takođe karminativ, što znači da pomaže u opuštanju glatkih mišića u digestivnom traktu, ublažava grčeve i nelagodu. Pokazalo se da biljka smanjuje simptome gastrointestinalnih poremećaja, uključujući nadutost i bolove u stomaku, jer povećava nivo antioksidansa i štiti sluzokožu želuca. Kamilica takođe može pomoći u ublažavanju proliva; kada su deca koja su patila od akutnog proliva tri dana primala mešavinu ekstrakta kamilice i pektina od jabuke, stanje se povuklo brže nego kod dece koja su primala placebo.

Ima protivupalna svojstva

Kamilica se od davnina koristi za suzbijanje upala, a posebno se čaj koristio kao tečnost za ispiranje usta za ublažavanje upale u ustima i sluzokože grla. Na primer, naučno istraživanje iz 2014. pokazalo je da tečnost za ispiranje usta koja sadrži ekstrakte kamilice i nara ima antimikrobna i protivupalna svojstva, te smanjuje krvarenje uzrokovano gingivitisom. Flavonoidi biljke—posebno apigenin—verovatno su zaslužni za njeno protivupalno dejstvo. Budući da su flavonoidi kamilice rastvorljivi u vodi, mogu pružiti terapeutske efekte ako se konzumiraju u obliku čaja.

Može pomoći u kontroli šećera u krvi

Cvetovi kamilice mogu imati antidijabetičko dejstvo. Na primer, pokazalo se da pijenje čaja od kamilice nakon tri obroka dnevno tokom osam nedelja značajno smanjuje nivo insulina u krvi i koncentraciju HbA1C15 kod osoba s dijabetesom tipa 2. Štaviše, čaj od kamilice pomaže u inhibiciji digestivnih enzima koji su povezani s oslobađanjem šećera u crevima i sprečava transport fruktoze i glukoze kroz telo. Zauzvrat, to može biti koristan alat za upravljanje apsorpcijom šećera i metabolizmom te minimiziranje skokova glukoze u krvi.

Može vam pomoći da ostanete hidrirani

Kao biljni čaj, čaj od kamilice ne sadrži kofein, supstancu koja ima blagi diuretski učinak. Dok se jedna šoljica kafe s kofeinom „računa“ kao pola šoljice vode, ista količina čaja od kamilice i dalje bi se računala kao puna šolja. To znači da je konzumiranje ovog toplog biljnog napitka jednostavan način da ostanete hidrirani i ispunite svoje ciljeve dnevnog unosa tečnosti.

Kada piti čaj od kamilice?

Ne postoji pogrešno vreme za ispijanje čaja od kamilice, ali ako želite da iskoristite neke od potencijalnih koristi napitka, razmislite o pijuckanju u ovim slučajevima:

  • Nakon obroka, jer kamilica može pomoći umiriti želudac i smanjiti skokove nivoa šećera u krvi,
  • Kada se osećate nervozno, pod stresom ste ili osećate teskobu, zahvaljujući potencijalno umirujućim efektima kamilice,
  • Kada želite da se opustite pre spavanja, jer kamilica može smiriti vaš duh i telo, samo imajte na umu da pijenje napitka preblizu vremena za spavanje može izazvati potrebu za mokrenjem u toku noći,
  • Kada se osećate nedovoljno hidrirani jer napitak bez kofeina nema diuretski efekat.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari