Karanfilić je aromatičan začin koji je neizostavan u mnogim pićima, jelima i poslasticama. Mali je, podseća na klin, ali je zapravo cvetni pupoljak istoimenog tropskog zimzelenog drveta, poreklom iz Indonezije.
Karanfilić je zdravstveno prilično zanemaren, što je prava šteta jer je prepun korisnih materija za naš organizam. To je prirodni stimulans, lokalni antiseptik i anestetik. Miris mu je aromatičan, topao i oštar, pa se davno koristio u pravljenju parfema. Od njega se pravi i čaj koji ima mnoge zdravstvene prednosti, zbog čega ga treba piti što češće.
Ublažava upalu desni i zubobolju
Čaj od karanfilića ima snažno antiseptičko i antiinflamatorno dejstvo, pa je odličan za ublažavanje zubobolje i upale desni, baš kao i ulje karanfilića koje se dobija destilacijom cvetnih pupoljaka. Da biste ublažili bol, ispirajte grlo čajem od karanfilića najmanje tri puta dnevno.
Usporava znakova starenja
Karanfilić sadrži ugljene hidrate, vlakna, ali i mnoge vitamine i minerale, od kojih su najvažniji mangan, vitamin K i vitamin C. Mangan je važan mineral za održavanje moždanih funkcija i izgradnju jakih kostiju, dok vitamin K igra važnu ulogu u krvi – zgrušavanje. Ovaj mirisni začin sadrži i mnogo antioksidanata koji se bore protiv slobodnih radikala i tako nas štite od preranog starenja.
Leči upalu sinusa
Da li vam je nos stalno začepljen i teško dišete? Ujutru pijte topli čaj od karanfilića da biste očistili disajne puteve. Glavni sastojak karanfilića je eugenol, koji ubija bakterije i ima antiinflamatorno dejstvo. Osim što ga pijete, možete da udahnete i čaj od karanfilića. Vrući čaj sipajte u široku posudu, pokrijte glavu peškirom i duboko udišite paru iz čaja dok vam se disajni putevi ne otvore.
Štiti jetru
Neka istraživanja su pokazala da je eugenol posebno koristan za jetru. Naime, konzumacija čaja od karanfilića može da smanji nivo enzima glutation-S-transferaze, koji je najčešće pokazatelj oboljenja jetre.
Poboljšava varenje
Šolja čaja od karanfilića pre ručka ili večere podstiče bolji protok krvi i poboljšava proizvodnju pljuvačke, koja igra važnu ulogu u varenju hrane. Pored toga, karanfilić povećava sekreciju želuca, a njegova analgetička svojstva suzbijaju povećanu proizvodnju želudačne kiseline koja izaziva žgaravicu.
Ubija gljivice
Ako patite od kandide, napravite sebi čaj od karanfilića. Osim što ubija bakterije, karanfilić deluje i na gljivice i parazite koji se mogu pojaviti u crevima.
Prirodni afrodizijak
Ako niste znali, karanfilić je prirodni afrodizijak koji stimuliše seksualni nagon, a da bi delovao, pijte dve šolje čaja od karanfilića dnevno ili dva puta dnevno po dve kapsule praha karanfilića.
Kako napraviti čaj od karanfilića?
Potreban vam je šest karanfilića i dva štapića cimeta.
Prokuvajte pola litra vode, pa dodajte karanfilić i cimet. Pustite da ključa oko 10 minuta, a zatim čaj procedite. Pustite da se malo prohladi, pa možete piti samog ili dodati malo meda.
Lekovita tinktura karanfilića
Kod kuće možete napraviti i tinkturu karanfilića, koja se koristi za ispiranje usta i grla.
Potrebni sastojci:
20 grama karanfilića
1 dcl 70% alkohola
Karanfilić samljeti, preliti alkoholom i ostaviti da odstoji u zatvorenoj staklenoj posudi oko dve nedelje. Tinkturu procediti i uzimati po dve kapi u 2 dcl vode dnevno ili grgljati jednom ili dva puta dnevno nekoliko minuta, piše n1info.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.