"Čamcem sam po Tisi": Splavarenje Tisom, masaža na traktorkama i pečenje ribe na plaži 1Foto: M.P./Danas

Nije Zrenjanin daleko ni od Beograda, ni od Novog Sada, od prvog samo 75 kilometara, a od drugog 50 kilometara ali pravi odmor i razbibrigu krije njegova okolina bogata vodenim tokovima i jezerima.

Pravi izbor je Tisa, ravničarska reka koja čas lenjo teče, a čas iznenadi brzacima, virovima i visokim vodostajem.

Na njoj je moguć nautizam, pecanje, kupanje, šetanje, odmaranje. Jednom rečju opuštanje kakvo samo reka može da ponudi. Ili, kao što kaže pesma, „čamcem sam po Tisi“.

Počev od peščanih sprudova kod Titela i velike plaže u samom mestu, do kupališta i nautičke marine kod Žabaljskom mosta a potom izletišta u Elemiru, pa peščane plaže u Tarašu, sve do keja u Novom Bečeju a onda dalje, uz tok Tise do Kanjiže i Sente.

Za duži put spremne putnike reka vodi i do Mađarske, plovno je do Segedina, Čongrada i Tokaja.

Šta krije Tisa na svojim obalama

Uz obale Tise kriju se peščane plaže, pa se čamcima i brodićima može lako do njih stići. U okolini Titela putnike namernike dočekaće priča o Hunima i Atili Biču Božjem, čija humka se, prema predanju, nalazi baš na jednoj rečnoj adi.

Okolni alasi rado prodaju ribu s čamca, tako da gosti nautičari svoj ručak mogu da spreme „naturales“ na nekoj od divljih plaža.

Uz Tisu idu obavezno vrbe, čvrsto, stameno drvo spuštenih grana na čije lijane može da se okači svako dete.

Još ako je stablo blizu vode, milina! Skok sa lijane najlepša je dečja dogovodština u ravnici.

Kada zvezda upeče, a komarci se, kao uobičajni pratioci ravničarskog ambijenta, namnože, onda pomaže blato.

Namaže se po koži pa štiti od ujeda sve dok se ubrzo u vodu, opet, ne skoči.

Valja, ipak, znati da je mulj u Tisi toliki i takav da ga je bolje izbegavati, jer šta u njega upadne to se više ne vraća.

Zato se u ovu rečnu vodu ulazi sa talpe ili iz čamca, a oprez nije bez razloga.

Za vlasnike brodova posebno uživanje predstavlja vezivanje starih traktorskih guma na zadnji trap, pa se prilikom vožnje plivači zakače i uživaju u vodenoj „masaži“.

Gde, šta, kako

Svako izletište na Tisi ima ugostiteljske objekte, uglavnom rečnog ambijenta i sadržaja bez nekih velikih pretenzija. Sve je opušteno.

Važno je samo da je „debeli lad“, da su karo stolnjaci i dobra alaska čorba. Onda je sve lakše, pa i vrućine.

U Titelu postoji nekoliko restorana uz vodu i pored plaže, dok samo mesto nudi noćenje.

Na zrenjaninskom izletištu kod Žabaljskog mosta, jer Tisa ne protiče kroz Zrenjanin i udaljena je od njega 18 kilometara, postoji kamp i ugostiteljski objekti, kao i brojne vikendice.

Tu se može iznajmiti čamac ili brod.

Sa druge strane obale su Golf tereni sa restoranom i jedan etno – restoran sa prenoćištem, gde koke i zečevi slobodno šetaju po dvorištu i ulepšavaju panonski ambijent.

Na izletištu u Elemiru, pored betoniranog prilaza, nalazi se restoran i igralište, gde može da se kampuje ali i iznajmi neka vikendica, dok Novi Bečej nudi uređeni kej pored Tise, vez za brod, a njihov hotel ponudio je do kraja ove nedelje besplatno korišćenje bazena kao promotivnu ponudu turistima.

Posebno lepu plažu na Tisi ima Kanjiža, sa mnoštvom restorana, ukusnim ribljim perkeltom i papairkašima.

Kanjiža je poznata po banjskom turizmu, pa se ovde okupljaju i posetioci koji koriste „blatnu“ terapiju za lečenje koštano – zglobnih i mišićnih problema.

I Senta je na toj trasi jedno od prelepih odredišta za putnike koji krenu da otkrivaju Tisu i gradove kroz koje ona protiče.

Svašta Senta može da ponudi iz svoje bogate istorije, da samo podsetimo na Sećansku bitku, prelepe građevine, rodnu kuću Stevana Sremca….

Fenomen Tiski cvet

Početkom leta dešava se na Tisi fenomen cvetanja, kada se larve isnketa koje borave na dnu korita reke izležu i izlaze na površinu reke kako bi se parile.

Prizor letenja brojnih insketa koji nose naziv Tiski cvet je za pamćenje, a u Novom Bečeju i Kanjiži postao je trustička atrakcija.

Cvetanje reke su jedinstveni i retki fenomeni, dešavaju se samo na Tisi, na reci Jangcekjang u Kini, kao i na Misisipiju.

Zato ljubitelji prirode dolaze da uživaju u jedinstvenosti i ekskluzivnosti ovog događaja,

Sve o Tisi

Evo i nekih generalija o Tisi – izvire na Karpatima u Ukrajini i protiče kroz Slovačku, Mađarsku i Rumuniju, a potom kroz Srbiju stiže do Dunava.

Tisa je dugačka 1.358 kilometara, a plovna u dužini od 532 kilometra. Kroz našu zemlju protiče u dužini od 164 kilometra.

U planinskom delu toka Tisa je brza i bistra reka, dok je u panonskom delu mutna, zelene boje i sklona poplavama.

Najviše štete od poplava imao je Segedin, koji je osamdesetih godina prošlog veka napravio jezero Tisa kako bi rešio problem viška vode.

Ovo jezero je u međuvremenu postalo toliko popularno među kupačima i turistima, da je posećeno skoro kao Balaton.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari