Čarobni turistički prsten 1

„Čarobni turistički prsten“, naziv je jedinstvenog turističkog proizvoda, koji su turističke organizacije regije Zapadna Srbija i Višegrada promovisale na Međunarodnom sajmu turizma u Beogradu.

Predstavnici tih organizacija potpisaće na Sajmu protokol o saradnji, koja je uspostavljena i pre više godina, tako da će ona konačno biti i formalizovana. Takođe, predstavnici TO Višegrad i opštine Čajetina potpisaće sporazum o saradnji kojim žele da unaprede svoje turističke ponude.

Turistički poslenici sa obe strane Drine osmislili su regionalni i međudržavni turistički proizvod – jedinstvenu kružnu turu koja omogućava turistima da, putovanjem prugom, jezerom, rekom i drumom, posete najatraktivnije turističke lokalitete, kulturno-istorijske znamenitosti i prirodne lepote na području Užica, Bajine Bašte i Višegrada.

Kružna tura podrazumeva putovanje prugom uskog koloseka – poznatom „Šarganskom osmicom“, posetu Drvengradu u Mokroj Gori, odlazak drumom u Nacionalni park Tara i Bajinu Baštu. Potom sledi plovidba turističkim brodom jezerom Perućac i kanjonom reke Drine, obilazak Višegrada, mosta Mehmed-paše Sokolovića, Andrićgrada i drugih znamenitosti na tom području. Program putovanja se može proširiti dodatnim sadržajima, u zavisnosti od interesovanja gostiju.

Osim Turističke organizacije regije Zapadna Srbija, čije su članice TO Užice i Sportsko-turistički centar Bajina Bašta, kao i Turističke organizacije Višegrada, u taj projekat su uključene i turističke agencije, među kojima je „Taraturs“ iz Bajine Bašte koja prednjači u receptivnom turizmu i koja je, pre dve godine, proglašena za najbolju turističku agenciju u Srbiji.

Miroslav Rađen, direktor Turističke organizacije regije Zapadna Srbija, navodi da je je ta kružna tura trenutno najatraktivniji turistički proizvod u Srbiji, ali i jedna od jedinstvenih turističkih ponuda u svetu, za koju su veoma zainteresovani i domaći i inostrani gosti.

– „Šarganska osmica“ je najposećenija turističko-muzejska železnica u Evropi, kojom se godišnje preveze oko 80.000 turista. Mokru Goru sa Drvengradom, etno-selom Emira Kusturice, poseti godišnje 200.000 ljudi. Višegrad je, sa mostom na Drini koji je pod zaštitom UNESCO, kao i Andrićgradom, koji je Emir Kusturica takođe izgradio i posvetio ga našem nobelovcu Ivu Andriću, veoma prepoznatljiva destinacija – objašnjava Rađen i dodaje da se tim projektom značajno podstiču i turistički potencijali reke Drine.

Olivera Todorović, direktorka TO Višegrad, ukazuje na to da osim turističke jedinstvenosti, poput kanjona reke Drine koji je drugi po veličini u Evropi, predela izuzetnih prirodnih lepota, Tare sa Pančićevom omorikom, kao i neobičnim „gradovima“ Drvengradom i Andrićgradom, mostom na Drini i drugim kulturnim, prirodnim i turističkim atrakcijama, ta kružna tura pokreće i razvoj drugih privrednih delatnosti u višegradskom kraju.

– Osim negovanja dobrih veza sa Srbijom, to je velika šansa za razvoj privrede u našem kraju. U Višegradu je zabeležena ekspanzija otvaranja privatnog smeštaja – pansiona, apartmana i soba, ali i restorana, što je podstrek za razvoj poljoprivrede i stočarstva, kako bi se proizvela zdrava i domaća hrana za goste – poručila je Olivera Todorović.

Apel železnicama

Iako je trasa pruge uskog koloseka od Mokre Gore do Višegrada obnovljena pre nekoliko godina, putnici se prevoze drumom, jer popularni „ćira“ ne saobraća redovno na toj deonici. Zbog toga predstavnici turističkih organizacija sa obe obale Drine apeluju na Železnice Srbije i Železnice Republike Srpske da što pre uspostave redovni red vožnje tom trasom, kako bi se ceo program realizovao onako kako je zamišljen.

Novi brod‘]

– Novi brod od 100 mesta agencije „Taraturs“ kreće u plovidbu od proleća i već su zakazani dolasci organizovanih grupa gostiju iz Slovenije, ali i sa Novog Zelanda i drugih zemalja – kazao je Rađen.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari