ĆelavostĆelavost, foto: YAY Media AS / Alamy / Alamy / Profimedia

Ćelavost je decenijama bila enigma za istraživače. Da li se sve to konačno menja?

Ćelavost je problem kod mnogih muškaraca i već godinama povod za ozbiljan biznis u Turskoj, ali o tome nekom drugom prilikom.

U otkriću koje donosi novu nadu za industriju tretmana protiv gubitka kose, naučnici su otkrili da bi prirodni šećer u ljudskom telu mogao biti ključ za borbu protiv muške ćelavosti.

Verovatno niste čuli za njega, ali 2-deoksij-D-riboza (2dDR) je šećer koji igra ključnu ulogu u različitim biološkim procesima kod životinja i ljudi. Sada su naučnici identifikovali 2dDR kao potencijalno revolucionaran u tretmanu gubitka kose.

Studija objavljena u časopisu Frontiers in Pharmacology pokazala je da tretman korišćenjem ovog prirodnog šećera može biti jednako efikasan kao trenutna rešenja odobrena od strane FDA (Američke uprave za hranu i lekove), ali bez nekih od negativnih nuspojava.

„Muška ćelavost je veoma česta pojava koja pogađa muškarce širom sveta, ali trenutno postoje samo dva leka odobrena od strane FDA za njeno lečenje,“ rekla je suautorka studije, profesorka Šejla Meknejl.

„Naša istraživanja sugerišu da bi rešenje za lečenje gubitka kose moglo biti jednostavno kao upotreba prirodnog šećera deoksiriboze za poboljšanje krvne cirkulacije u folikulima kose i podsticanje rasta kose.“

Ovo otkriće desilo se slučajno tokom studije o zarastanju rana kada je tim primetio ubrzan rast kose oko područja sa 2dDR. Zatim su pretpostavili da bi to moglo imati direktan pozitivan uticaj na folikule kose u tretiranom području.

Tim je testirao svoju teoriju na miševima, upoređujući efekte gela sa 2dDR sa minoksidilom, jednim od retkih FDA-odobrenih tretmana za gubitak kose. Minoksidil je farmakološka komponenta tretmana kao što su Rogaine i Theroxidil.

Rezultati su bili impresivni: tretman sa 2dDR pokazao je efikasnost od 80 do 90 procenata u poređenju sa minoksidilom u podsticanju rasta kose.

Ovo otkriće je posebno uzbudljivo zbog svoje potencijalne sposobnosti da ponudi sigurniju, dostupniju alternativu postojećim tretmanima. Minoksidil, iako efikasan, može izazvati nuspojave kao što su iritacija skalpa i nije pogodan za sve.

Nasuprot tome, 2dDR je prirodna supstanca u našem telu, što može značiti manje nuspojava i širu primenljivost.

„Ovaj pro-angiogeni šećer deoksiriboza je prirodan, jeftin i stabilan, a pokazali smo da može biti isporučen iz različitih gelova ili obloga,“ objasnio je prof Muhamed Jar, još jedan koautor istraživanja.

Nauka iza efikasnosti ovog šećernog jedinjenja leži u njegovoj sposobnosti da stimuliše rast krvnih sudova, što je ključno za zdrave folikule kose. Povećanjem protoka krvi u skalpu, 2dDR može pomoći revitalizaciji uspavanih folikula kose i podsticanju novog rasta.

MacNeil je dodala: „Istraživanje koje smo sproveli je još uvek u ranoj fazi, ali rezultati su obećavajući i zahtevaju dalja ispitivanja.“

Gledajući dalje od muške ćelavosti, istraživači veruju da bi ovaj tretman mogao pomoći i onima koji pate od gubitka kose uzrokovanog hemoterapijom, nudeći nadu pacijentima sa rakom koji su na tretmanu.

Međutim, stručnjaci upozoravaju da je potrebno više istraživanja pre nego što tretmani na bazi 2dDR postanu dostupni javnosti.

Dr Kler Hagins, istraživač u oblasti regeneracije tkiva na Imperial College Londonu, koja je nezavisna od studije, rekla je za BBC Science Focus: „Njihova teorija potiče od gradske legende da povećan protok krvi podstiče rast kose.

„Minoksidil, koji se koristi za lečenje muške ćelavosti, može poboljšati protok krvi, međutim, takođe ima druge efekte na kožu i kosu – a veza između protoka krvi i rasta kose nije konačno dokazана.“

Ipak, Hagins je naglasila da su rezultati obećavajući, i da 2dDR očigledno podstiče rast kose i protok krvi kod miševa. „Volela bih da vidim efekte na rast kose kod ljudi, veličinu folikula i debljinu vlasi pre nego što se previše uzbudim zbog rezultata,“ zaključila je.

Za milione muškaraca pogođenih gubitkom kose, ovo istraživanje nudi tračak nade – pristupačan, neinvazivan i prirodan tretman koji funkcioniše.

„Ovo bi moglo ponuditi drugi pristup lečenju ove pojave koja može uticati na samopouzdanje i sliku o sebi kod muškaraca,“ rekla je MacNeil.

O stručnjacima:

Šejla Meknejl je emeritus profesorka inženjeringa tkiva sa ekspertizom u inženjeringu mekih tkiva (koža, oralna sluzokoža, uretra i rožnjača) sa fokusom na primenu istraživanja u kliničkoj praksi. Ima više od 550 recenziranih članaka.

Muhamed Jar je vanredni profesor na Interdisciplinarnom istraživačkom centru za biomedicinske materijale na COMSATS Univerzitetu Islamabad, kampus Lahore. Njegova interesovanja uključuju tkivom inženjersku kožu za pacijente sa teškim opekotinama, pametne antibakterijske obloge za rane, kontrolisanu i ciljanu isporuku lekova i razvoj lekova.

Dr Kler Hagins je predavač u oblasti inženjeringa tkiva i regenerativne medicine, kao i glavna istraživačica u svom istraživačkom timu na Departmanu za bioinženjering na Imperial College London. Njen istraživački tim fokusira se na kožu i folikule kose, obnavljanje rana i regeneraciju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari