Ultrazvučnom dijagnostikom u ranoj fazi trudnoće moguće je identifikovati moždane promene koje vode do cerebralne paralize, tvrdi profesor Asim Kurjak, svetski priznati stručnjak iz oblasti ultrazvučne dijagnostike i predsednik Svetske akademije perinatalne medicine.
“Pokreti ruku i prstiju fetusa daju bezbroj dijagnostičkih informacija. Ako nema pokreta fetusa, ako je palac prekriven prstima, možete ozbiljno da sumnjate da je u pitanju cerebralna paraliza”, ukazao je profesor Kurjak na svom predavanju u Beogradu, gde je bio gost Ian Donald škole medicinskog ultrazvuka u Srbiji.
On je predstavio svoje otkriće u ultrazvučnoj dijagnostici – KANET test, koji je verifikovan na nekoliko međunarodnih univerziteta i prihvaćen na stručnim konferencijama u Osaki i Budimpešti.
KANET test prati pokrete ruku, nogu i mimiku lica fetusa i može da ukaže na cerebralnu paralizu i otkrije više perinatalnih problema nego dopler majke i čeda, rekao je profesor Kurjak ističući da zaostajanje u pokretu fetusa vodi do zaostajanja u razvoju.
Ispitivanja koja je sprovodio sa svojim timom su pokazala da se 75 odsto svih cerebralnih paraliza dešava u prvom tromesečju trudnoće.
Prema mišljenju profesora Kurjaka, ultrazvučna dijagnostika je pred velikim izazovima kao što su proučavanje saznajne funkcije mozga, emotivne faze fetusa – da li fetus pamti, kako reaguje na bol…
Srbija je jedan od svetskih medicinskih centara koja primenjuje KANET test u kliničkoj praksi i prati nove ultrazvučne tendencije, ukazao je profesor Aleksandar LJubić, direktor Ian Donald škole u Srbiji i predsednik Srpskog udruženja za ultrazvuk u ginekologiji i akušerstvu.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.