Četiri neprijatne stvari su prilično česte nakon seksa: Da li se ovo dešava i vama? 1Partneri, fotografija: 4 PM production on Shutterstock

Seks uglavnom budi pozitivna osećanja, mada ne treba zaboraviti ni potencijalne zabrinjavajuće polno prenosive infekcije ili neplaniranu trudnoću. Poneko doživi i prolaznu globalnu amneziju ili privremeni gubitak pamćenja i zbunjenost, i tada je potrebno obratiti se lekaru. Ostali problemi su manje ozbiljni i u njih se ubraja napetost i bol u nogama, koja može da se otkloni laganim istezanjem, ako ne prođe sama, piše centarzdravlja.hr.

Predstavljamo četiri iznenađujuća, ali prilično uobičajena zdravstvena problema nakon seksa, sa stručnim savetima o tome kako da ih prevaziđete.

Glavobolje

Iako postoji vic o seksu i glavoboljama, one nisu retke tokom i nakon odnosa. Glavobolje, u rasponu od tenzijskih do migrenskih, mogu da se pojave tokom polnog odnosa ili orgazma. Postoje dva načina: ako vaše telo postane napeto i uzbuđeno tokom orgazma, možete da doživite kontrakcije mišića u glavi i vratu koje mogu da dovedu do pulsiranja. Takođe, možete dobiti intenzivnu glavobolju neposredno pre vrhunca, verovatno kao odgovor na brzo povećanje krvnog pritiska i otkucaja srca.

Za većinu ljudi, glavobolje povezane sa seksom su privremena neprijatnost koja se možda nikada više neće ponoviti. Nekim ljudima se glavobolje često ponavljaju tokom seksualnih odnosa na kratko vreme, dok ih neki i doživljavaju u retkim intervalima tokom života. Ako tokom seksa osetite glavobolju, prestanak seksualne aktivnosti ili preuzimanje pasivnije uloge može smanjiti nelagodu. Takođe, možete da je lečite protivupalnim lekom protiv bolova ili nekim posebnim lekom za migrenu ako imate tu dijagnozu. Ako su takve glavobolje redovna pojava, razgovarajte o tome sa svojim lekarom.

Napadi astme

Ako imate astmu, seksualni odnos može da izazove njeno pogoršanje baš kao i fizička aktivnost. Seks je fizička aktivnost koja po intenzitetu može da se uporedi sa brzim hodom te se, tokom orgazma, simptomi kao što su stezanje u grudima, problemi s disanjem i kašalj mogu se pojaviti iz vedra neba.

Rezultati jednog malog istraživanja su pokazali da teška astma može da ima značajan uticaj na fizičku i emocionalnu intimnost u seksualnim odnosima. Jak osećaj iscrpljenosti koji mnogi ljudi koji imaju astmu doživljavaju te anksioznost da bi orgazam mogao da izazove teške bronhospazme i napada astme imaju učinak na odnose ovih ljudi. Kako biste sprečili napade astme tokom ili nakon seksa, pobrinite se da svoje stanje kontrolišete lekovima koji vam odgovaraju i preduzmite neke od koraka za smanjenje anksioznosti.

Upotreba inhalatora s adrenergičkim bronhodilatatorima, poput albuterola, pre seksualnog odnosa može biti od pomoći, a promena položaja takođe ume da napravi razliku. Seksualni položaji u kojima su osobe s astmom dole umeju da budu problematične, zbog pritiska na grudi. Umesto toga, pokušajte da bude gore ili okrenuti na bok. Međutim, ako vam se neke poze čine previše fizički zahtevnim zbog potencijalnog izazivanja bronhospazma, to možda nije najbolja opcija za vas. Odvojite malo vremena da vidite šta vam je najudobnije. A ako vam nije dijagnostifikovana astma, ali imate poteškoća s disanjem nakon orgazma ili tokom seksa, idite na hitnu.

Tuga ili promene raspoloženja

Ako ste se ikada osećali tužno ili anksiozno nakon seksa, možda doživljavate ono što je poznato kao postkoitalna disforija ili „postseks bluz“. To je iznenađujuće čest fenomen: u istraživanju objavljenom u časopisu Sexual Medicine, istraživači su proučavali 230 žena i otkrili da je njih 46 procenata u nekom trenutku doživelo postkoitalnu disforiju, a 5 procenata ju je imalo često.

Dobra stvar je to što ove epizode obično kratko traju. Takođe, možete da preduzmete korake kako biste ublažili svoju emocionalnu nelagodnost. Na primer, isprobajte umirujuće tehnike dubokog disanja, slušajte muziku ili razgovarajte s partnerom o svojim osećanjima. Ako osećaj disforije nakon seksa potraje ili se često ponavlja, dobro je razgovarati sa savetnikom ili terapeutom o tome zašto se to događa i šta možete da učinite kako biste se lakše nosili s neraspoloženjem nakon seksa.

Cistitis medenog meseca (infekcije sistema za izlučivanje)

Ako ste imali seksusalni odnos nekoliko puta tokom noći ili dana i zatim ste osetili žarenje ili bol prilikom mokrenja, hitnu potrebu za mokrenjem ili videli ružičastu mokraću, možda imate cistitis medenog meseca.

Ova vrsta infekcije mokraćnog sistema proizlazi iz ponovljenih seksualnih odnosa, što može uzrokovati iritaciju vagine, uključujući mikroskopske poderotine na koži oko vagine i uretre, ili upalu sluznice bešike. Te sitne pukotine na koži omogućuju bakterijama da uđu u bešiku, pogotovo ako ih ne isperete mokrenjem odmah nakon seksualnog odnosa. Slično tome, iako to treba izbegavati jer povećava rizik od infekcije, ako imate analni odnos, a zatim pređete na vaginalni bez menjanja kondoma ili čišćenja penisa, bakterije takođe mogu da prodru u bešiku.

Ako dobijete temperaturu, bolove u telu i vam postane hladno, zajedno s vaginalnom nelagodom, trebalo bi odmah da posetite lekara koji će vam, najverovatnije, dijagnostifikovati infekciju i prepisati vam lek. Ako sumnjate da je vaš urinarni trakt nadražen, a ne inficiran, neprijatnost pokušajte da otklonite lekovima koji se izdaju bez recepta. Održavanje optimalne hidratacije vam takođe može pomoći u ispiranju bakterija iz mokraćnog sistema, te bi trebalo da izbegavate seksualne odnose dok simptomi ne nestanu.

BONUS VIDEO:

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari