Krvni ugrušci mogu da prouzrokuju moždani i srčani udar, što govori koliko su opasni. Reč je o masi krvnih ćelija i drugih materija koje se stvaraju u krvnim sudovima. Određena količina zgrušavanja je neophodna, jer sprečava preterano krvarenje, ali oni koji se sami ne tope predstavljaju opasnost zato što umeju da kruže po telu i potencijalno blokiraju protok krvi do vitalnih organa. Ako se to desi, neophodno je da potražite stručnu pomoć.
Plućna embolija se javlja kada krvni ugrušak začepi krvni sud u plućima i to ume da bude opasno po život. Na plućnu emboliju upozoravaju četiri simptoma.
To su:
- ozbiljne poteškoće s disanjem
- bol u grudima ili gornjem delu leđa
- ubrzan rad srca
- nesvestica
Međutim, stanje može da pruzrokuje i poteškoće s disanjem koje se pojavljuju iznenada, kao i iskašljavanje krvi. Ako uočite bilo koji od navedenih simptoma, bez odlaganja zovite hitnu pomoć.
Plućna embolija najčešće se događa kada deo ugruška iz noge doputuje u pluća. Rizik od plućne embolije veći je kod osoba starijih od 60, osoba s prekomernom telesnom težinom, kod pušača, onih koji su već imali plućnu emboliju, kod obolelih od raka ili zastoja srca i kod osoba s varikoznim venama.
Kako biste smanjili rizik od plućne embolije, savetuju se održavanje zdrave telesne težine, fizička aktivnost, unos puno tečnosti, izbegavanje dugog mirnog sedenja, prestanak pušenja i konzumiranja alkohola i izbegavanje držanja nogu prekrštenim dok sedite.
Simptome krvnog ugruška u nozi prepoznaćete po pulsirajućoj boli, otoku, toploj, crvenoj ili tamnoj koži oko bolnog područja, otečenim venama koje su tvrde ili bolne na dodir.
Izvor: n1info.ba
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.