Četiri saveta za blistavo lice koje ne smete preskočiti! 1Foto: Pixabay

Blistavo i lepo lice je san svake žene.

Lice koje nema bubuljice, fleke, ožiljke, pege i bore zahteva svakodnevnu negu i zaštitu. Veliki broj žena ima poteškoće da održi dobar balans između nege i lepote, jer se sve češće javljaju problemi sa kožom koje je teško sanirati bez stručne pomoći. U zavisnosti od tipa kože lica, a ima ih nekoliko, zavisi i način nege koji treba sprovoditi.

Vrlo je važno imati određene navike prema svojoj koži, jer kada ona navikne na to nešto što joj se pruža, kasnije može burno da odreaguje bez tog nedostatka koji joj fali.

Obično je masna koža lica zahtevnija za održavanje, jer je podložnija stvaranju mitisera i crvenih bubuljica, a stvaranje mitisera i njihovo uklanjanje sa lica ponekad može biti jako težak posao. S obzirom da se velika količina sebuma stvara kod masnog tipa, to dovodi do toga da se pore zapuše i da koža jednostavno prestane da diše. Smanjuje se prenos hranljivih materija kroz kožu, i ishrana kože se obavlja na otežan način. Kao rezultat, nastaju mitiseri, koji neadekvatnom negom i uklanjanjem mogu da prouzrokuju bakterijsku infekciju na licu. Ta infekcija su u stvari akne.

Masna koža lica sporije stari i zato je svi obožavaju.

Mešoviti tip kože karakteriše specifična T zona koja je obično sklona mašćenju, a ostali delovi su prilično suvi. Kada je u pitanju nega ovakve kože, potrebno je napraviti kombinaciju odabranih preparata, jer ona na različitim delovima zahteva drugačiju negu. Ovaj tip ne stari brzo, ali zahteva redovnu hidrataciju i ishranu na nivou površinskog sloja kože.

Suvi tip kože je najnezahvalniji za negu i održavanje. Ovakva koža je osetljiva, brzo puca i stari, nežna je i tanka i brzo joj se skida površinski sloj u vidu nekakvog perutanja. Podložna je stvaranju različitih kožnih oboljenja u vidu ekcema ili rozacee i ovom slučaju je hidratacija kože od suštinskog značaja.

Jasno je da se prema tipu kože bira i odgovarajuća nega, ali ono što je zajedničko za sve, je da treba birati neutralne, prirodne i blage preparate, koji neće opteretiti kožu, već će joj pružiti hranljive materije koje joj nedostaju.

Za lepu i blistavu kožu, ne treba izostavljati redovno čišćenje lica, zaštitu lica od spoljašnjih uticaja, ishranu kože lica i piling lica.

Čišćenje lica neizostavni korak

Nakon napornog poslovnog dana, jako je važno skinuti tragove šminke sa lica i omogućiti licu da dođe do neophodne doze kiseonika. Lavaboi u kupatilu su kao stvoreni za to. Neophodno je umiti se iznad lavoboa toplom vodom i samo površinski ukloniti vidljive nečistoće.

Za dalje skidanje šminke sa lica treba odabrati neko blago sredstvo za tu namenu, a zatim ostatke ukloniti blagim tonikom ili micelarnom vodom koja će lice osvežiti i tonirati.

Čišćenje lica treba sprovoditi ujutru i uveče obavezno, po potrebi i češće.

Ukoliko se tretira suva koža, treba izbegavati upotrebu sredstava na bazi alkohola i bazirati se na prirodnim uljima. Kokosovo ulje je prvo u redu.

Zaštita lica od spoljašnjih uticaja

Ovaj korak je od velikog značaja za kožu lica. Pogotovo kada se radi o velikim oscilacijama i temperaturnim razlikama, gde je koža lica prva na udaru i trpi najveći pritisak. Kada su niske temperature u pitanju, ispod nule, najviše je pogođena suva koža, jer pod uticajima spoljašnjim puca i ostavlja velike ožiljke po licu. Zimska zaštitna krema je obavezna pre izlaska napolje, sa blagim zaštitinim UV faktorom.

Kod visokih temperatura, obavezna je visoka zaštita faktorom 50, kod bilo kog tipa kože. Hladovina i suncobran nisu dovoljni. Opet najviše trpi suv tip, jer koža pojačano i ubrzano stari. Pored obavezne zaštite, neophodno je obezbediti i hranljivu negu, bogatu vitaminima u vidu prirodnih krema i seruma.

Ishrana kože lica

Ishrana kože lica treba takođe da bude odgovarajuća prema tipu. Izbor hranljive kreme treba da bude pažljiv sa odabranim sastojcima, potrebno je da deluje na odgovarajuće stanje kože, starosnu dob i kožnim promenama po licu.

Osetljivi delovi oko očiju i usana zahtevaju posebnu kremu, tzv. antirid, zbog osetljivosti i tanke kože na tim mestima. Krema treba da je potpuno prirodna, sa blagom teksturom koja odgovara svakom tipu kože. Sa prvom upotrebom kreme valja krenuti u ranim dvadesetim, pa nastaviti sa zaštitom prema godinama starosti.

Ne bi trebalo preskakati ni dnevnu, ni noćnu zaštitu, iako je možda važnije fokusirati se na večernju, jer je noć period kada koža lica miruje i na bolji način uspeva da iskoristi hranljive sastojke koji su joj naneti. San je važan za oporavak celog tela, pa tako i kože lica, jer se ona tada hrani, odmara i regeneriše. Lepo lice zahteva bar 7-9h kontinuiranog spavanja, bez mogućnosti prevare u ovom slučaju. Koža sve oseća i pamti.

Piling lica

Ovaj korak nikako ne treba ignorisati i zanemarivati. Pilingom se postiže odgovarajuća ph ravnoteža kože, gde se uklanja višak nečistoća sa lica, uklanja se mrtva koža, a ostaje samo mlada i zdrava koža. Piling lica valja sprovoditi bar jednom nedeljno, jer je to optimalni period koji je potreban da se nečistoće na površini nagomilaju.

Kod čestih tretmana pilingom, može doći i do iritacije u vidu crvenila, tako da treba biti umeren i ne preterivati sa ovim tretmanom. Najlakši piling može se odraditi u kućnim uslovima, uz pomoć sode bikarbone rastvorene u malo vode. Takva smeša, nanese se na lice, istrlja, a zatim ispere mlakom vodom. Koža je nakon pilinga mekana, savršena i sjajna.

Dobru i kvalitetnu negu lica nije teško sprovesti u delo. Potrebno je poznavati tip svoje kože, i shodno tome odaberati preparate koji joj gode. Sve ostalo je rutinska stvar.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari