Iako je cink neophodan za dobro zdravlje, tanka je linija između dovoljnog i prevelikog unosa.
Cink je mineral u tragovima koji se nalazi u cćelijama u celom telu. Ovaj esencijalni nutrijent je ključan za različite telesne funkcije, uključujucći imunološku funkciju, zarastanje rana, sintezu DNK i pravilan rast i razvoj. Cink takođe podržava metabolizam pomažući više od 300 enzima u telu da pravilno obavljaju svoj posao, od razlaganja hrane do stvaranja proteina.
Pored toga, cink može pomoći u zaštiti zdravlja vaše kože od štetnih sunčevih ultraljubičastih zraka i smanjiti rizik od raka kože. Nedostatak cinka može uticati na vašu sposobnost ukusa i mirisa.
Količina cinka koja vam je potrebna zavisi od pola i starosti.
Preporučuje se 11 miligrama dnevno za odrasle muškarce i osam miligrama za odrasle žene. Trudnicama i dojiljama je potrebno 11 i 12 miligrama, respektivno, za podršku razvoju fetusa i proizvodnji mleka. Važno je napomenuti da ove preporuke uključuju unos cinka iz svih izvora, uključujući hranu, piće i dijetetske suplemente.
Možete li uzeti previše cinka?
Hronična toksičnost cinka može ometati apsorpciju bakra, što dovodi do nedostatka bakra i neuroloških simptoma kao što su utrnulost i slabost. Da biste sprečili štetne efekte i održali opšte zdravlje i blagostanje, najbolje je uzimati cink iz uravnotežene ishrane i izbegavati prekomerne suplemente osim ako vam to ne savetuje zdravstveni radnik.
Iako je cink zaista koristan kada ste bolesni ili se osećate iscrpljeno, prekomerni unos hranom, suplementima i lekovima može dovesti do štetnih efekata na zdravlje.
Znaci i simptomi uzimanja previše cinka
Iako je cink neophodan za različite telesne funkcije, prekomerna konzumacija može dovesti do štetnih efekata. Ovi simptomi se manifestuju kao:
Mučnina,
Povraćanje,
Vrtoglavica,
Glavobolje,
Nedostatak apetita,
Gastrointestinalni distres, prenosi ordinacija.hr.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.