Cockta - "piće vaše i naše mladosti" 1Foto: Shutterstock/BalkansCat

Cockta je prvi puta predstavljena javnosti na današnji dan, 8. marta 1953. godine. Idejni tvorac je Emerik Zelinka.

Pre nego što prođemo kroz istoriju najpopularnijeg bezalkoholnog gaziranog pića, uz koje su odrasle generacije mladih na prostoru nekadašnje Jugoslavije, valjalo bi proveriti istinitost tvrdnje koliko je zaista Cockta – američka verzija Coca Cole.

Ime „Cockta“ nastalo je iz reči „cocktail“ što znači „mešavina bilja“.

Glavni sastojak je plod šipurka kome se dodaje limun i različito lekovito bilje.

I da, karamelizovani šećer povezuje je sa američkim brendom.

Ali, jedno bitno ali, Cockta ne sadrži kofein i ortofosfornu kiselinu.

Čak se ne izgovara isto kao Coca Cola, jer se C čita K.

Idejni tvorac, gospodin Emerik Zelinka, došao je na ideju da svoje piće predstavi u okviru međunarodne manifestacije u skijanju u Planinici. Piće je prvi put predstavljeno javnosti na današnji dan, 8. marta 1953. godine.

“U Planinici je bilo toplo, sve smo prodali uz pomoć iniformisanih lepih devojaka. Samo mi se predsednik Skijaškog saveza požalio rekavši: Vi ste više reklamirali Coctu nego ja ovu manifestaciju”.

Cockta - "piće vaše i naše mladosti" 2
Foto: Screenshot/vajaga.com

Slovencima i ostalim posetiocima takmičenja pažnju je privukla simpatična slika devojčice koja pije Cocktu. Ta danas već legendarna slika Cockte delo je Uroša Vagaje.

Devojčica sa plakata je postigla veliki uspeh i dan-danas je jedna od najpoznatijih Cocktinih likova.

U prvoj godini prouzvedeno je oko milion litara, a u sledećih 14 godina postojanja prodaja je svake godine rasla za 25 odsto godišnje.

Tako je 1967. godine u tadašnjoj Jugoslaviji postojalo već 90 licenciranih proizvođača koji su godišnje napunili više od 75 miliona flaša Cockte.

Cockta je oduvek bila namenjena mladima i ljubiteljima bezalkoholnih pića uprkos tome što su je ugostiteljski lokali nudili u obliku mešavina s različitim alkoholnim pićima: s pivom, vinom, vermutom, rumom…

Prva bočica sa reljefnim natpisom Yugo Cockta proizvedena je u Rogatecu (grad u Sloveniji), no natpis je kasnije zbog zahtevne proizvodnje zamenjen žutim sitoštampanim natpisom.

Cockta - "piće vaše i naše mladosti" 3
Foto: Screenshot/instagram@cockta

Ulazak Coca-Cole i Schweppes-a na jugoslovensko tržište

Tokom šezdesetih godina Cockta se iz Jugoslavije izvozila u Holandiju. Krajem šezdesetih potražnja za Cocktom na domaćem tržištu je pala zbog uvoza stranih pića.

Početkom sedamdesetih, istovremeno, na jugoslovensko tržište agresivno prodiru ovi svetski brendovi koji su direktna posledica opadanja prodaje i proizvodnje.

Godine 1974. u Cockti su počeli da traže nova rešenja za ponovno osvajanje domaćeg tržišta. Promenili su spoljni izgled i Cockta je ponovno osvojila korisnike kao piće od prirodnih sastojaka koje gasi žeđ, pije se s ledom i domaće je piće s tradicijom.

Tih godina nastaje prepoznatljiv slogan:

“Cockta, piće vaše i naše mladosti.”

Cockta se 1975. godine po prvi put našla u flašama od jednog litra. Početkom 1980-ih godina cockta je dostigla prodaju od 37 miliona litara godišnje.

Sredinom 1990-ih punjenje Cockte je preuzela firma Slovenijavino, a prodaja ovog pića ponovo počinje da raste. Godine 2000. firma Kolinska je postala novi vlasnik cockte.

Godine 2005. je nastalo i novo piće slično cockti – cockta light. Ljubitelji Cockte mogu danas ugasiti žeđ klasičnom Cocktom, ali i Cocktom Limeta, Cocktom Easy bez šećera i Cocktom Rossa, a Cockta je nedavno lansirala još jedan nov osvežavajući ukus – Cocktu Chinotto.

I za kraj jedna preporuka:

Cocktu isključivo služiti rashlađeno na temperaturi oko 10°C sa kriškom limuna ili narandže.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari