Klice luka nisu toksične i neće vam naškoditi, pa ih slobodno možete konzumirati, ali šta je sa klicama krompira?
Luk je glavna namirnica u kuhinjama širom sveta. Ali da li ste znali da proklijali luk nije samo siguran za jelo, već može biti i veoma hranljiv? Klice luka mogu biti svež, pikantan dodatak vašim jelima, piše wecb.fm.
Međutim, ključno je napomenuti da nisu sve klice luka jednake. Dok je proklijali luk bezbedan za jelo, proklijali krompir može izazvati nelagodnost, uključujući grčeve u stomaku i glavobolju.
Luk se najbolje čuva u kraft papirnim kesama koje moraju biti dobro zatvorene. Čuvati na hladnom i tamnom mestu na temperaturi između 18 °C i 20 °C. S vremena na vreme proverite da li se neka od glavica u kesi nije pokvarila, pa je izvadite da ne ošteti ostale glavice.
Kako se sadi luk?
Ako vam je luk proklijao, možete ga posaditi u rastresito tlo, samo pazite da ga ne zakopate preduboko. Redovno zalivanje je ključno jer luk uspeva u vlažnom okruženju. Nakon što sazre i stabljika mu se osuši i požuti, spreman je za berbu.
Kulinarske mogućnosti sa lukom su gotovo neograničene! Proklijali luk, iako nije uvek najatraktivniji na prvi pogled, može jelima dati jedinstven ukus i hranljivu vrednost.
Dakle, ako vam je luk proklijao, nemojte ga bacati u smeće. Bezbedan je za jelo i može znatno poboljšati vaša jela.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.