smehFoto: Khosro / Shutterstock.com

U martu 1975. u Norfolku u Engleskoj, 50-godišnji zidar Aleks Mičel gledao je jednu od svojih omiljenih televizijskih serija. Bila je to britanska komedija „The Goodies“, koja se emitovala na Bi-Bi-Siju. Dok je glumac Bil Odi radio kung-fu pokrete u skeču koji je parodirao filmove sa borilačkim veštinama, Mičel je počeo da se glasno smeje.

I posle završetka skeča, on nije prestajao da se smeje, a njegova supruga Nesi kasnije je procenila da je tako nastavio oko 25 minuta. Zatim je, uz jedan glasan nalet smeha, klonuo u stolicu i umro. Mičelova čudna smrt dospela je na naslovne strane širom sveta.

„Neverovatno šta se desilo“, rekla je Nesi i dodala: „Doktor mi je rekao da mu je otkazala leva strana srca… smeh mu je došao glave. Doktor mi je rekao da se to može dogoditi svakome.”

A da li bi zaista moglo? Da li ljudi stvarno umiru od smeha?

Pa, ne baš. Ali smeh može pogoršati postojeće zdravstvene problem koji vas mogu ubiti.

Godine 2019, sajt Gizmodo postavio je pitanje brojnim lekarima, uključujući docenta kardiologije na Medicinskom fakultetu Univerziteta Djuk, Horhea Antonija Gutijereza.

Doktor je uglavnom odbacio ideju da osoba može umreti od smeha, uz upozorenje. „Smejanje može povećati vaš intratorakalni pritisak, a ako imate aneurizmu aorte, taj pritisak se može preneti u vaš kardiovaskularni sistem i izazvati ozbiljan problem“, rekao je on i dodao: „Ali u tom slučaju, smeh nije glavni uzročnik ovog stanja. Neko može da doživi srčani udar dok se smeje, ali bi ta osoba imala srčani udar bez obzira šta je radila.“

Gutijerez je rekao da zna za samo jedan prijavljeni slučaj smrti izazvan smejanjem u medicinskoj literaturi. U pitanju je slučaj 50-godišnje žene koja je uzimala lekove koji mogu izazvati nepravilan rad srca. Malo duži napad smeha kod nje je izazvao fatalnu aritmiju.

Smejanje takođe može izazvati druge telesne disfunkcije, barem u teoriji. Glasne žice bi se mogle zaglaviti, blokirajući protok kiseonika; smeh takođe može dovesti do usisavanja hrane u dušnik; određeni poremećaji vezivnog tkiva, poput Elers-Danlosovog sindroma, mogu izazvati neželjene reakcije na skokove krvnog pritiska, ali to nije ograničeno na smeh. Naprezanje ili zadržavanje daha takođe može dovesti do istih posledica.

Dakle, ako napad smeha samo pogoršava potencijalno fatalno stanje, šta se onda tačno dogodilo Aleksu Mičelu? Godine 2012. Bi-Bi-Si je izvestio da je Mičel možda patio od sindroma produženog QT intervala, retke bolesti koja kod osoba sa inače zdravim srcem može biti uzrok iznenadne srčane smrti. Stanje može biti nasledno. Mičelovoj unuci, Lizi, ovaj sindrom je dijagnostikovan 2012.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari