Da li se jajima tucamo ili kucamo? 1Foto: GEORG HOCHMUTH / AFP / Profimedia

Poznato je da glagol tucati, osim osnovnog značenja mrviti, drobiti, udaranjem pretvarati u sitne komade ili prah (npr. tucati kamen, biber…), ima i nekoliko sekundarnih značenja, među kojima je i jedno vulgarno.

U jednotomnom Matičinom rečniku ono je navedeno kao poslednje, pod rednim brojem šest, i odnosi se na obljubu i vođenje ljubavi. I sad nam taj opsceni leksički sloj pravi problem o Uskrsu, kad se svi tucamo farbanim jajima.

Kako se pomene tucanje, asocijacija nas nekako neizbežno vodi u domen seksa, gde se odvija bogougodno udaranje, drobljenje, razbijanje, mrvljenje i rastakanje na komade. 

Tako je u žargonu, putem metafore, glagol tucati dobio značenje imati seks. (Ovde ne govorimo o metafori kao stilskoj figuri, nego kao jezičkom mehanizmu kojim reči proširuju svoja značenja na osnovu sličnosti.)

Rečnik opscenih reči Danka Šipke beleži tucati (se) sa značenjem jebati; tucaljka i tucanje opisuje kao snošaj; a tucaktucićtucović označavaju ljubavnika. U istom rečniku naveden je i glagol tući – tući lutkicu/majmuna u žargonu znači drkati.

Uz ovakvu maštu, teško je osloboditi se nelagodnosti kad u vreme najradosnijeg praznika hoćemo s nekim da se tucamo jajima. Mnogi traže alternativu u glagolu kucati (se), čije je značenje u Matičinom rečniku uglavnom vezano za zvučne efekte (lupati, udarati proizvodeći šumove…).

Moguće je da će u nekom trenutku kucati zameniti reč tucati kad mislimo na udaranje jajima, ali je zasad ovaj drugi ustaljeniji. Hrvatski jezični portal čak kao treće značenje za tucati (se) navodi udarati šarenim jajetom o šareno jaje o Uskrsu. Prema tome, kad dođe Uskrs, slobodno se tucajte.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari