Krompir je nezaobilazna namirnica u mnogim domaćinstvima. A da li ste se nekada pitali da li je u redu da ga jedete kada proklija?
Krompir sadrži solanin, štetno alkaloidno jedinjenje koje služi kao prirodni pesticid, a koje se u povećanoj koncentraciji nalazi u zelenom, oštećenom ili proklijalom krompiru.
Britanski naučnici sa Univerziteta Linkoln ističu da toksične klice krompira mogu da izazovu probleme sa varenjem ili glavobolju, pa ih svakako treba odsecati.
Ako je krompir mekan ili smežuran, morate ga baciti, ali ako ostane tvrd i „zdrav“, možete ga oguliti, po potrebi izdubiti na mestu gde je niknuo i koristiti za jelo.
Da biste usporili klijanje krompira, čuvajte ga na hladnom i tamnom mestu, najbolje u kartonskoj kutiji ili papirnoj kesi kako bi vazduh mogao da cirkuliše. Krompir ne može da „diše“ u plastici, pa će se pre pokvariti.
Ako skladištite veću količinu krompira, redovno ga proveravajte i odvajajte one koji su niknuli ili omekšali kako ne bi podstakli kvarenje ostalih. Takođe, nemojte ih skladištiti zajedno sa lukom da biste usporili starenje zbog gasova koji ispuštaju, prenosi klix.ba.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.