Da li ste čuli za ovu pečurku: Dokazano je da mala količina ekstrakta pozitivno utiče na mozak 1Foto: Shutterstock

Pečurke možemo da razvrstamo na razne načine, kao na primer na jestive i otrovne. Ima i onih s psihodeličnim dejstvom, no postoje i one za koje svakim danom sve više otkrivamo koliko su zapravo dobre po zdravlje. Jedna od takvih pečuraka je i lavlja griva ili resasti igličar.

U novom istraživanju koje je sproveo međunarodni tim naučnika, identifikovana su jedinjenja u jestivoj gljivi lavlja griva ili resasti igličar (Hericium erinaceus), koja bi mogla da podstaknu rast nervnih ćelija i poboljšaju pamćenje.

„Ekstrakt iz lavlje grive vekovima se koristi u tradicionalnoj medicini u azijskim zemljama, ali mi smo hteli naučno da utvrdimo njegovo potencijalno dejstvo na moždane ćelije”, izjavio je Frederik Mojnir sa Queensland Brain Instituta i glavni autor spomenute studije, koja je objavljena u časopisu Journal of Neurochemistry.

Jasno neurotrofično dejstvo

Naučnici su iz lavlje grive izolovali jedinjenje poznato kao N-de feniletil izohericerin, zajedno s njegovim hidrofobnim derivatom nazvanim hericen A, te testirali njihove učinke na uzgojene neurone iz embriona pacova. Ekstrakti su imali „jasno neurotrofično dejstvo”, pišu autori studije, što je rezultiralo dvostruko dugim aksonima, nitimastim vezama koje odvode impulse od neurona, te više nego trostrukim brojem neurita ili malih izbočina iz neurona, koji mogu da prerastu u potpuno funkcionalni akson ili dendrit.

„Laboratorijski testovi merili su neurotrofne učinke jedinjenja izolovanih iz lavlje grive na kultivisane moždane ćelije i na iznenađenje smo otkrili da aktivna jedinjenja podstiču neuronske projekcije, širenje i povezivanje s drugim neuronima. Koristeći mikroskop visoke razlučivosti otkrili smo da ekstrakt pečurke i njene aktivne komponente uveliko povećavaju veličinu konusa rasta, koji je posebno važan za moždane ćelije da osete okolinu i uspostave nove veze s drugim neuronima u mozgu”, ističe Mojnir.

Istraživanja su pokazala da konus rasta pokreće razvoj aksona, pomažući ovim ključnim nastavcima da se granaju iz jedne nervne ćelije i da se povežu s preciznom ciljnom ćelijom.

Treba otkriti sve tajne te gljive

Sam izgled lavlje grive je neobičan, a pečurku čine bele, čupave bodlje koje vise u grozdu, te tako na neki način podsećaju na bradu ili lavlju grivu. Lavlja griva prirodno raste na mrtvim stablima, na području Azije, Evrope i Severne Amerike, ali se isto tako i naširoko uzgaja. Ima dugu istoriju u tradicionalnoj kineskoj medicini, a rastuće područje istraživanja sada potvrđuje neke od vekovnih tvrdnji o njenim zdravstvenim blagodetima.

Nova spomenuta studija možda je otkrila vredne detalje, ali naučnici još uvek moraju da istraže šta tačno lavlja griva može da učini. Biće potrebna dodatna istraživanja koja uključuju ljude pre nego što naučnici u potpunosti shvate kako ta jedinjenja utiču na našu vrstu.

U međuvremenu, ova novo istraživanje pruža intrigantnu potporu ionako snažnom argumentu da lavlja griva nudi barem neku vrstu dejstva na poboljšanje rada mozga. Autori nove studije kažu da njihova otkrića sugerišu da spoj hericen A deluje kao „snažan pojačivač pamćenja”.

Izvor: zimo.dnevnik.hr

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari