Sigurno ste nekad čuli da je neko nekome, a možda i vama samima, rekao „Šta se smeješ kao luda Nasta“, ili „Šta tumaraš kao luda Nasta“, a da li ste znali da je ta luda bila istorijska ličnost i da je zapravo bila muško.
Izraz „…kao luda Nasta“, koristimo kada želimo da nečije ponašanje okarakterišemo kao nekonvencionalno, čudno, besciljno ili previše razdragano za društvene standarde.
Iako zvuči kao izraz nepoznatog porekla koji se odnekud „zapatio“ u srpskom narodu, poznato je i kad i kako je ovaj izraz nastao kao i osoba koja se u njemu pominje.
Priča o poreklu ovog izraza nas vodi u 19. vek, u doba posle propasti Prvog srpskog ustanka, tačnije 1813. godinu, kada se zbog povratka Turaka u grad stanovništvo Beograda masovno povlačilo iz srpske prestonice.
Grad je ostao gotovo potpuno prazan, a ulicama je šetao samo Anastasije, sin uglednih i bogatih Cincara sa Dorćola, koji su izgleda zaboravili da ga povedu sa sobom kad su odlazili iz Beograda, a možda je on odlučio sam da ostane. Njegov nadimak je bio Nasta.
Nasta je bio veselog duha, lakoveran, naivan i razdragan pa kada su Turci ušli u Beograd zatekli su ga kako skakuće, igra i peva, a čak je i njih pozivao da mu se pridruže.
Turci su uvideli da je Nasta bezopasan pa mu nisu naudili, i verovanto su oni prvi počeli da koriste izraz „Kao ludi Nasta“, koji su kasnije, po povratku u Beograd poprimili i Srbi.
A kako je Nasta postao žensko?
Ime Anastasija i prigodan nadimak Nasta su na našim prostorima postali mnogo popularniji od muškog imena Anastas ili Anastasije, i zbog toga je moguće da je vremenom “ludi Nasta” u narodnim predanjima promenio rod i postao “luda Nasta”, jer je narod nadimak Nasta mnogo više povezivao sa ženskom osobom.
Takođe, imenica Nasta se završava na slovo „a“ pa samim tim zvuči kao da je ženskog roda.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.