Da li znate kada se koristi hladna, a kada topla voda za čišćenje 1Foto: Ulf Wittrock / Alamy / Alamy / Profimedia

 

Kada uklanjate mrlje sa odeće, presvlake i drugih tkanina, možete pretpostaviti da temperatura vode nije bitna. Ali kao i kod čišćenja drvenih podova i nameštaja, postoje ispravne i pogrešne temperature vode za uklanjanje mrlja.

Uz svako čišćenje, postoji nekoliko stvari na koje moramo obratiti dodatnu pažnju, navodi Life Hacker.

Počnite tako što ćete proveriti uputstva za negu tkanine kako biste izbegli oštećenje materijala.

Uvek testirajte temperaturu vode i deterdžent na malom, skrivenom delu tkanine da biste bili sigurni da ne izaziva oštećenje ili promenu boje.

Umesto trljanja, bolje je upijati ili tapkati po tkanini. Ovo pomaže u uklanjanju mrlje bez razbijanja prljavštine dalje u tkaninu.

Kada koristite toplu vodu, preporučuje se da tapkate mrlju, a zatim koristite sredstvo za uklanjanje mrlja na tom području.

Natapanje može biti efikasno, ali treba da se uradi u skladu sa uputstvima o temperaturi tkanine. Za posebno tvrdokorne mrlje dodajte malo deterdženta pre namakanja.

Za mrlje koje zahtevaju hladnu vodu, obično je najbolje natopiti celu zamrljanu površinu. Ovo pomaže u razblaživanju i uklanjanju mrlja sa tkanine.

Kada je mrlja na nečemu tapaciranom, namakanje nije opcija.

Za mrlje koje reaguju na hladnu vodu, preporučuje se upotreba boce sa raspršivačem kako biste lagano zamaglili zamrljano područje, a zatim obrišite čistom krpom.

Za mrlje koje zahtevaju toplu vodu, istrljajte zamrljano mesto vlažnom krpom.

Nakon toga koristite parni čistač ako je dostupan, ali pazite da ne natopite presvlake.

Kada koristiti toplu vodu

U većini slučajeva, izaberite da perete predmete sa mrljama u toploj ili vrućoj vodi, ne bi trebalo da ključa. Koristite ključanu vodu samo na izdržljivim tkaninama i izbegavajte je na delikatnim materijalima kao što su svila ili vuna.

Prljavština i blato: Pustite da se blato potpuno osuši, a zatim obrišite što je više moguće pre nego što tkaninu operete u toploj vodi.

Ulje i mast: Nanesite deterdžent za pranje sudova na mrlju i ostavite da odstoji nekoliko minuta, a zatim operite tkaninu u vrućoj vodi

Znoj: Prethodno tretirajte mrlju mešavinom sode bikarbone i vode, a zatim operite u toploj vodi.

Bojice i markeri
Jaje
Trava
Proizvodi na bazi paradajza
Ruž za usne
Losion
Senf
Krema za cipele
Povraćanje

Kada koristiti hladnu vodu

Krv: Vruća voda može zadržati proteine u krvi, što otežava njihovo uklanjanje. Isperite tkaninu pod hladnom tekućom vodom što je pre moguće da biste isprali mrlju, a zatim operite kao i obično.

Čokolada: Hladna voda sprečava da se čokolada dalje topi u tkaninu. Ostružite višak čokolade, a zatim isperite zamrljano područje hladnom vodom pre nego što ga tretirate sredstvom za uklanjanje mrlja.

Vino: Obrišite mrlju krpom umočenom u hladnu vodu da razblažite vino, a zatim je tretirajte sredstvom za uklanjanje mrlja ili mešavinom tečnosti za pranje sudova i vodonik-peroksida.

Boja: Hladna voda najbolje deluje na mrlje boje na bazi vode. Isperite zaprljano područje pod hladnom tekućom vodom da biste uklonili što više boje pre pranja.

Alkoholni napici
Hrana za bebe
Vosak za sveće
Sir
Kafa i čaj
Žvakaća guma
Žele i džem
Mleko i mlečni proizvodi
Gazirana pića
Soja sos
Pasta za zube
Urin.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari