Dan jednog Rimljanina 1Foto: Freska iz Villa dei Misteri, Pompeja, 60. godine p.n.e. / Wikimedia

Sedmi sat.

U dolini između Kapitola i Palatina, između zbijenih insula u uličicama Velabruma i nad užurbanim Forumom, između Rostri, statue Herkula i Horacijevog stuba, gde se od hrama Konkordije do tribunala pretora mešaju senatori sa klijentima, prost svet, trgovci, stranci i robovi, razleže se zvuk truba koje označavaju da je u gradu Rimu nastupilo – podne.

Između izlaska i zalaska sunca, za Rimljane je podne, kao trenutak vrhunca sunčeve putanje po nebu, uvek bila najvažnija vremenska mera. Naime, život u sedmom satu najednom uzima drugi tok – javne i političke poslove, aktivnosti, smenjuju privatne stvari, koje su takođe javne, ali se odnose na lična pitanja i užitak.

Ustaljeno se smatra da je, i mimo toga, za većinu Rimljana dan uvek bio podeljen na dva dela – na doba za aktivnost, negotium, i doba dana za razonodu, otium. „U klasično doba, dan građanina je u skoro u istoj meri bio podeljen na aktivnost i odmor“, kaže poznati francuski istoričar Žan-Noel Rober u knjizi „Stari Rim“, koja daje vrlo upečatljive uvide u život Rimljana (prevedena je i na srpski). Rober, pritom, dodaje da ova podela nije univerzalna i da nije postojala oduvek.

Dan Rimljanina počinje obrednim pranjem, nakon čega se preko tunike u kojoj se spava oblači toga, a potom doručkuje. Dan se odmah potom nastavlja na javnoj sceni – u atrijumu patrona. Bogati i uticajni Rimljanin ovde okuplja svoje klijente koji dolaze po sledovanje u novcu ili hrani, tu se sklapaju dogovori i pišu poruke, što je deo dana koji se naziva salutatio.

Od trećeg sata klijenti i njihov patron zajedno odlaze na Forum. Na Forumu će oni građani koji su izabrani magistrati obavljati svoje funkcije, ali tu se i trguje i pregovara, govori, glasa i preglasava. Klijenti će u svemu glasati i slediti stav svog patrona, da bi većina njih potom završila u nekoj taverni gde se čeka dolazak podneva.

Popodne, sasvim prestaju politički poslovi. To je vreme za kratki obrok, prandium, a potom i za popodnevni odmor, posebno kad je toplo vreme. Predveče, ulice i Forum ponovo oživljavaju, ali sada ne radi poslova i politike, već tuda šetaju bogato odevene Rimljanke, nude se razne usluge, od raskošnih haljina do usluga prostitutki, jednako i muških i ženskih.

„Nauka kroz priče“ je medijska inicijativa koja na društvenim mrežama i u tradicionalnim medijima svakodnevno objavljuje originalne priloge inspirisane naučnim saznjanima. Uz podršku Instituta za fiziku u Beogradu, „Danas“ predstavlja 77 izabranih priča sa portala www.naukakrozprice.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari