U bivšoj Jugoslaviji postojalo je pet državnih praznika, a poslednji u godini bio je 29. novembar, Dan Republike. Ovaj praznik je trajao dva dana i slavljen je sve do 14. novembra 2002. godine, kada je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Dan republike obeležavao se 29. novembra, datuma kada je 1943. godine u Jajcu održano Drugo zasedanje AVNOJ-a (Antifašističkog veća narodnog oslobođenja Jugoslavije). Na tom zasedanju formirana je zakonodavna i izvršna vlast Jugoslavije, a Nacionalni komitet oslobođenja Jugoslavije (NKOJ) je postao najviši organ vlasti. U isto vreme, Josipu Brozu Titu dodeljena je titula „maršal Jugoslavije“, prema predlogu slovenačke delegacije.
Pored Dana republike, u Jugoslaviji su se slavili i drugi važni praznici, kao što su 1. i 2. januar (Nova godina), 1. i 2. maj (Praznik rada), 9. maj (Dan pobede nad fašizmom) i 4. jul (Dan boraca). Kao i Praznik rada i Dan mladosti, Dan republike je obeležavan svečano – organizovane su akademije, počasni plotuni, podela pionirskih marama i ordenja, dok su radnici često koristili ovaj praznik kao priliku za kratke odmore ili posetu rodnim selima, piše RTS.
Kada je ukinut praznik?
Nakon raspada SFRJ, 29. novembar je prestao da se slavi u svim bivšim republikama, osim u SR Jugoslaviji. Od 1997. godine, u SRJ je 29. novembar obeležavan kao dan kada je 1945. godine Jugoslavija prestala biti monarhija i postala republika.
Poslednji put je 29. novembar bio neradan dan 2001. godine, a sledeće godine, 2002., praznik je ukinut odlukom Savezne skupštine.
Danas, u Srbiji, postoji četiri državna praznika: Nova godina (1. i 2. januar), Sretenje – Dan državnosti Srbije (15. i 16. februar), Praznik rada (1. i 2. maj) i Dan primirja u Prvom svetskom ratu (11. novembar). Dan pobede, iako je i dalje praznik u zemlji, sada se obeležava kao radni dan.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.