Iako negovanje sobnih biljaka iziskuje znanje i trud, postoje određene vrste koje uspevaju baš svima, čak i onima koji nemaju iskustva ili im dosad ništa nije uspevalo. Reč je o dekorativnim biljkama koje će savršeno upotpuniti svaki prostor, te jednako oduševiti početnike i entuzijaste željne stvaranja svoje zelene oaze, piše living.vecernji.hr.
Osim što lepo izgledaju, biljke donose brojne zdravstvene prednosti, poput: poboljšanja kvaliteta vazduha kroz ispuštanje vodene pare, smanjenja umora i stresa, poboljšanja fokusa, te unošenja svežine u naš dom. Odabir onih idealnih zavisi od sezone i umeća, ali postoje i one „fleksibilne“ koje mogu da se prilagode baš svim uslovima.
1. Fikus bendžamin
Popularan zbog jednostavne estetike sitnih listića, fikus bendžamin jedna je od omiljenih kućnih biljaka koja je pronašla put do brojnih enterijera. Poznat je po tome što poboljšava kvalitet vazduha u zatvorenom prostoru, a dovoljno ga je zaliti jednom nedeljno. Izrazito je osetljiv na premeštanje, pa svaka promena položaja može da dovede do opadanja listova. Najviše će mu odgovarati ako ga smestite na dobro osunčano mesto ili poziciju s indirektnom svetlošću.
2. Zlatni puzavac
Idealan za početnike u uzgoju kućnih biljaka, zlatni puzavac je penjačica srcolikih listova, koja zahteva malo brige i pažnje, a raste neverovatnom brzinom. Ume da poraste do tri metra, zbog čega ga je najbolje smestiti u prostoriju s dovoljno mesta da može neometano da se penje ili pada. Kao i fikus bendžamin, čisti toksine iz vazduha, te ga je tokom zime dovoljno zalivati jednom u dve nedelje, a tokom letnjih meseci jednom nedeljno.
3. Filodendron
Postoji više od 400 različitih vrsta filodendrona koji su prava mala postrojenja za pročišćavanje vazduha. Mogu da budu uspravni ili viseći i puzeći, a najveća razlika ogleda se u obliku i izgledu listova, koji su obično veliki, zeleni i sjajni. Filodendron je odličan način za dodavanje tropskog štiha u dom, pa ne iznenađuje što je, prema izveštaju kompanije Google za prošlu godinu, najpretraživanija biljka na svetu. O njemu je vrlo jednostavno voditi brigu, jer uspeva čak i u tamnijim prostorijama, a dovoljno ga je zalivati jednom nedeljno.
4. Zmajevo drvo
Zmajevo drvo, poznato i kao Dracaena Marginata, vrlo je zahvalno za negu i minimalističkog izgleda, te će se idealno uklopiti u svaki prostor. Iako mu više prija indirektno sunčevo svetlo, može da preživi i pri slabom svetlu, a biće u punom sjaju sve dokle god mu održavate tlo vlažnim, ali ne preterujete sa zalivanjem.
5. Sanseveria
Ako nemate puno vremena, često putujete ili ste od onih kojima biljke nikako ne uspevaju, onda je sanseveria pravi izbor za vaš dom. Poznata je i pod nazivima „svekrvin jezik“, „sabljarka“ i „indijansko pero“ te je jedna od najpopularnijih i najotpornijih kućnih biljaka. Takođe, odlična je za pročišćavanje vazduha, jer proizvodi kiseonik noću, za razliku od većine biljaka koje ga tada uzimaju iz vazduha, što je čini idealnom za spavaće sobe. Uspeva u hladu, no ako je smestite na mesto s većim dotokom svetla, podstaćiće njen brži rast i razmnožavanje.
6. Aloe vera
Ovaj klasik među kućnim biljkama spada u rod veoma popularnih sukulenata. Aloe vera lekovita je višegodišnja biljka koja sakuplja vodu u svojim listovima, te sjajno podnosi sušna razdoblja, a kako stari, potrebno ju je premestiti u zaklonjene kutke. Kroz istoriju, a i danas, aloe vera se koristila za lečenje raznih povreda kože jer ima blago i umirujuće dejstvo koje pomaže bržem zarastanju rana. Nakon četiri godine rasta, smatra se zrelom, te tada možete da otkinete listove ako želite od njih da pripremite masku za lice ili ih koristite za obloge na opekotinama. Takođe, povećava vlažnost vazduha, upija elektromagnetna zračenja i štetna hemijska jedinjenja, pa ne iznenađuje da je jedna od omiljenih biljaka u brojnim domaćinstvima.
7. Šeflera
Još jedna u nizu predivnih kućnih biljaka koja se lako održava je šeflera, poznata i pod nazivom „kišobran drvo“ zbog specifičnog izgleda dekorativnih listova sastavljenih od sedam liski. Nije izbirljiva kada je reč o osvetljenju, a može daporaste i do 3 metra visine, dok će se uz redovno podrezivanje mladih izdanaka granati u širinu. Odličan je prečišćivač vazduha, ali imajte na umu da sok šeflere može da iziritira kožu, a biljka je i blago otrovna za ljude i životinje, stoga držite decu i ljubimce podalje od nje. Kod presađivanja ili orezivanja, svakako koristite zaštitne rukavice.
8. Kineski dolar
Biljka Pilea Peperomioides izdvaja se neodoljivim okruglim listovima zbog čijeg se specifičnog oblika i kineskog porekla u žargonu naziva i „kineski dolar“. Laka je za održavanje, brzo se razmnožava i izuzetno je izdržljiva biljna vrsta. Najviše joj prija jarko, nedirektno svetlo i voli da se osuši između zalivanja, stoga pripazite da ne preterate s vodom.
9. Drvo novca
Postoji više od 300 vrsta krasula, no najpoznatija je Crassula ovata. Veruje se da ova biljka donosi bogatstvo i sreću, pa se često poklanja kao dar za useljenje u novi stan ili kuću ili povodom promene posla, zbog čega je poznata pod nazivom „drvo novca“ ili „drvo žada“. Reč je o vrsti sukulenta koji se vrlo lako održava i zapravo mu odgovara manje pažnje, pa je idealan za osobe koje često putuju ili su jednostavno „zaboravne“ sa svojim biljkama.
10. Zamija
Zahvalna biljka, koja uspeva čak i najvećim antitalentima, jest zamija – osim što je briga za nju izuzetno laka, prema feng šuiju donosi sreću i novac, zbog čega je mnogi najradije smeštaju u svoj radni prostor. Ne sme se preterano izlagati sunčevoj svetlosti, pa je idealna za dekoraciju nešto mračnijih prostorija.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.