Leto je za većinu ljudi sinonim za odmor, a mnogi su iskoristili priliku da se izmeste iz užurbanog tempa svakodnevnog života i negde otputuju. Međutim, u ovo doba godine skloni smo da pomalo zanemarimo opšte stanje organizma, jer se prepuštamo atraktivnim destinacijama, sunčanju i ukusnoj hrani. Na kraju, sa odmora ponekad dođemo sa manjkom energije i potrebno je nešto da preduzmemo po tom pitanju.
Kako možete da pomognete svom telu (i umu) da bude u top formi?
Sada, šta možete da učinite da započnete rutinu na najbolji mogući način i pomognete svom telu (i umu) da se vrati u top formu? Jednu od metoda su nam predstavili stručnjaci IMO-a, brenda specijalizovanog za proizvodnju i distribuciju dodataka ishrani, piše womenshealthmag.com.
1. Uklonite toksine
Proizvoljna ishrana u kombinaciji s pogrešnim navikama može da utiče na rad crevnog tranzita, koji je veoma važan u smanjenju nadutosti i problema sa varenjem. Zato je važno da sledite pravila kako biste ostali zdravi i u formi. Pre svega, dobro je izbegavati pribegavanje strogim dijetama.
Zeleno svetlo uravnoteženoj ishrani, puno vode (barem 3 litra dnevno) i voćnim sokovima koji pročišćavaju organizam. Potrebno je da izbegavate ili barem ograničite visok unos šećera i mlečnih proizvoda, koji se teže vare, te se uzdržavate od alkohola. U periodu detoksikacije važno je baviti se sportom ili vežbati. Razlog za to je što vežbanje povećava telesnu temperaturu, a time i proizvodnju znoja, što pomaže u brzoj eliminaciji toksina, poboljšanju cirkulacije krvi, kvalitetu sna i smanjenju nivoa stresa.
2. Pročistite telo
U prirodi je moguće pronaći veliki izbor korisnih biljaka za pročišćavanje, drenažu i detoksikaciju organizma. Samo je potrebno da se prisetiti kako su početkom 20. veka pojedini lekari otkrili da je krv krcata toksinima koji uglavnom potiču iz creva (autointoksikacija) zbog delovanja bakterija koje su živele na nekoj nesvarenoj hrani u debelom crevu.
Posledice ovoga? Umor, otečenost, razdražljivost, nesanica i višak kilograma. Jetra obavlja niz bitnih funkcija za naše telo. U vrlo stresnim periodima, kada se nepravilno hranimo ili koristimo lekove; važno je negovati ga uklanjanjem toksina koji su se nakupili u njemu. Namirnice koje slede mogu vam pomoći u tome:
Ananas
Ovo voće je vrlo poznato po svojoj visokoj diuretičkoj snazi, no možda malo ko zna da se većina prijavljenih dobrobiti unosa ananasa ili prirodnih lekova izvađenih iz stabljike ili ploda, vrti oko bromelaina. Bromelain je aktivni sastojak koji, osim što podstiče diurezu sprečavajući zadržavanje tečnost, ima doprinosi boljem varenju. Takođe pomaže u asimilaciji proteina, osim što ima izraženu antioksidacijsku moć.
Đumbir
Nakon što smo shvatili prednosti kombinacije mleka i đumbira, i kako vam može pomoći pri mršavljenju, sada se osvrćemo na njegovu sposobnost uklanjanja nečistoća ili smirivanja želuca.
Artičoka
U petnaestom veku artičoka je već bila rasprostranjena u Italiji, poznata je po olakšavanju problema sa varenjem, zahvaljujući svojim antioksidativnim svojstvima i pogoduje hepatobilijarnoj funkciji.
Maslačak
Još u 10. veku arapski lekari su preporučivali maslačak zbog pročišćavajućeg delovanja. To je biljka poznata po tome što pomaže probavi, reguliše protok žuči i podstiče diurezu. Konkretno, maslačak pomaže u detoksikaciji i pročišćavanju organa, posebno tokom promene godišnjeg doba. Počevši od 16. veka, čak se govorilo o „terapiji maslačkom“, koja se zasnivala na upotrebi maslačka za detoksikaciju i pročišćavanje organa.
Cikorija
Poreklom iz Grčke, za stare Grke bila je više lek nego hrana. Među njenim dobrobitima ističe se sposobnost ublažavanja otežanog varenja.
Mlečni čičak
To je zeljasta biljka koja ima važna antihepatotoksična i protivupalna svojstva. Često se koristi u slučajevima kada želite „da očistite“ jetru.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.