Dijastaza je stanje pri kome se na stomaku pojavi izbočina nalik kupoli.
Obično se javlja u kasnoj trudnoći, ili posle porođaja, kod višerotkinja, blizanačkih trudnoća, nakon carskog reza, kao i kod fizički neaktivnih žena (slabost trbušne muskulature).
Dijastaza se javlja u oko 30% trudnoća, predstavlja razdvajanja mekih struktura središnje linije (lineae albae) ravnog trbušnog mišića.
Prednji trbušni zid ne može više da se rastegne pod pritiskom uvećane materice i ploda. Zbog nemogućnosti daljeg rastezanja i hormonskog disbalansa, dolazi do razmicanja na najmekšem delu. Bol duž središnje linije ukazuje na pojavu dijastaze, ali nije uvek prisutan.
Problem je funkcionalne, zdravstvene i estetske prirode. Mesto razdvajanja trbušnog mišića je iznad i ispod pupka (češće iznad) i može doći do:
- pojave pupčane kile (hernije), pulmonalne i urogenitalne disfunkcije
- spuštanja organa
- bolova u abdomenu, karlici i slabinskoj kičmi i slično
Uradite test
Sami možete proveriti da li je došlo do razdvajanja (dijastaze) tako što legnete na leđa (kolena savijena), glavu malo podignete napred i ako napipate deo koji je mekan i natečen, gde mogu da stanu 2 prsta (2.5cm), reč je o dijastazi. Ako je razmak između mišića veći od 2.5cm, u pitanju je patološka dijastaza, koja treba da se tretira.
-normalna 2cm
-patološka iznad 2,5cm.
* Kod većih razmicanja savetuje se nošenje pojasa (nakon porođaja), kod manjih je nošenje kontraindikovano (umanjuje aktivnost trbušnih mišića, usporava se proces zarastanja). U mirovanju skidati pojas.
* Ukoliko imate kilu, neophodno je da vežbate (uz nadzor fizioterapeuta), kako biste ojačali trbušnu muskulaturu, uz obavezno nošenje odgovarajućeg pojasa pri podizanju tereta.
* Svaka nova trudnoća mora da se planira uz konsultaciju sa lekarom.
Prevencija
Ako planirate trudnoću, bilo bi dobro da vežbate, u cilju prevencije (pilatesom jačate mišiće trbuha i donjih leđa).
U trudnoći, posebno u visokom stepenu, što manje opterećivati trbušne mišiće. Kod ustajanja iz kreveta, prvo prebaciti težinu tela na bok, spustiti noge na pod i rukama se odignuti od podloge.
Nakon porođaja, pazite kako podižete bebu iz krevetića – savijte noge u kolenima, da biste aktivirali više mišiće nogu. Prevelik napor dovodi do pojave kile.
Cilj vežbanja:
Ojačati poprečni trbušni mišić (m.transversus abdominis), pravilno aktivirati kose trbušne mišiće (mm.oblique externi et interni), uvesti vežbe disanja, stabilizacije i balansa.
NAPOMENA: vežbe raditi polako, koncentrisano, disati pravilno i praviti pauze, 10-tak ponavljanja.
Tekst preuzet sa portala NajboljaMamaNaSvetu.com
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.