Polazak u školu predstavlja uzbudljiv ali istovremeno i period novih izazova i opasnosti za roditelje i decu.
Nova školska godina počinje, samim tim se povećava i broj učesnika u saobraćaju, posebno pešaka. I ove godine veliki broj dece prvi put seda u školske klupe, a upravo su oni ti na koje treba obratiti više pažnje u saobraćaju, naučiti ih osnovnom bezbednom ponašanju i pravilima ponašanja na putu od kuće do škole, piše Zdravlje.org.rs.
U Srbiji je u proteklih pet godina 25-oro dece izgubilo život a njih 2.523 uzrasta do 14 godina je bilo lakše ili teže povređeno u svojstvu pešaka. Dečaci dva puta više stradaju u saobraćaju u odnosu na devojčice posebno kad su u pitanju deca školskog uzrasta
Kako bismo sprečili mogućnost povređivanja dece u saobraćaju, podsećamo vas na neka osnovna pravila ponašanja u cilju očuvanja života i zdravlja svih učesnika u saobraćaju.
PREPORUKE ZA RODITELJE
Najmlađi samostalni učesnici u saobraćaju su i najugroženiji pre svega jer im je kretanje nepredvidivo, pažnja i opreznost su im smanjene, i često su teže uočljivi vozačima zbog niže telesne visine.
Upravo zato je za roditelje dece koja prvi put kreću u školu, neophodno da slede jednostavne, a veoma važne savete:
- Naučite decu osnovnim pojmovima i pravilima ponašanja u saobraćaju – trotoar, pešački prelaz, kolovoz, semafor, bezbedni način prelaska ulice.
- Obavezno je da u početku pratite decu do škole, naučite ih najsigurnijem (ne i najkraćem!) putu od kuće do škole, upozorite ih na moguće opasnosti.
- Upozorite ih na obilaženje oko parkiranih automobila (deca su često niža od vozila i shodno tome su teže uočljiva).
- U slučaju da dete ide u školu u uslovima smanjene vidljivosti poput magle, mraka, ranih jutarnjih ili kasnih popodnevnih sati tokom zime i sl. obucite dete u svetliju ili refllektujuću odeću (prsluci, reflektujuće obeležje na školskim torbama, trake na odeći ili obući…)
- U slučaju padavina i vetra, bolje je detetu obući kišnu kabanicu nego mu dati kišobran (detetu kišobran smeta, smanjuje mu vidno polje i ometa pažnju).
- Upozorite decu da ne koriste mobilne telefone niti da drže slušalice u ušima na putu od kuće do škole i obrnuto.
- Ukoliko decu dovozite u školu, deca u vozilima moraju biti u odgovarajućim autosedištima koja odgovaraju uzrastu (telesnoj masi i visini). Trudite se da decu ne ostavljate i ne dočekujete na suprotnoj strani ulice od škole.
- Ako dete putuje javnim prevozom do škole objasnite mu pravila korišćenja prevoza, način ulaska i izlaska iz autobusa, pokažite mu sigurnu zonu – obeležen pešački prelaz na kome dete može preći ulicu kada izađe iz autobusa.
PREPORUKE ZA VOZAČE
Vozači, obratite pažnju!
SMANJITE BRZINU VOŽNJE!
Uvek se pridržavajte ograničenja brzine, budite posebno oprezni u naseljenim područjima i blizu škola i vrtića.
- Zabranjeno je i kažnjivo koristiti ilegalne psihoaktivne supstance pri vožnji.
- Nemojte voziti pod dejstvom legalnih psihoaktivnih lekova (benzodiazepini, analgetici…) ili drugih lekova koji umanjuju sposobnost vožnje!
- Uvek pročitajte uputstvo o leku – obratite posebno pažnju na deo koji se odnosi na sposobnost upravljanja vozilima.
NE DOZVOLITE DA VAS IŠTA OMETA U TOKU VOŽNJE!
- Nemojte koristiti mobilne telefone tokom vožnje!
- Nemojte slušati preglasnu muziku u vozilu!
- Nemojte se okretati saputnicima u toku vožnje!
- Nemojte jesti i piti tokom vožnje!
Svaka pojedinačna distrakcija, a posebno kombinacija dve ili više utiče na smanjenu sposobnost vožnje i povećava rizik izazivanja saobraćajne nesreće.
POŠTUJTE PRVENSTVO PROLAZA PEŠAKA NA OBELEŽENIM PEŠAČKIM PRELAZIMA!
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.