Džejn Godal i snovi o džungli 1Foto: Fotografija Džejn Godal i dvogodišnje šimpanze scena je iz čuvenog dokumentarnog filma National Geographica

Kao devojčica, Džejn Godal, jedna od najinspirativnijih naučnica današnjice, od oca je dobila plišanog majmuna šimpanzu.

Igračku je toliko zavolela da je počela da mašta da će jednog dana otići u Afriku i posmatrati uživo šimpanze. U dvadesetim godinama, bez adekvatnog obrazovanja i dovoljno finansija zaputila se u Tanzaniju. Počela je da proučava šimpanze – provodila je dane u džungli, posmatrajući ih i zapisujući ono što je saznala.

Priča o Džejn je bajka o ostvarenim detinjim snovima, o ljubavi prema nauci, o etici, istrajnosti i uspehu. Čak i u svojoj devetoj deceniji, sa 83 godine, ona sa strašću, mirno i živopisno govori o svom životu sa majmunima.

U vreme kada je tek stigla u Afriku, o šimpanzama se nije znalo mnogo, pa su njena zapažanja bila više nego zanimljiva. No, kako nije imala nikakvo formalno obrazovanje o primatima, njene zaključke naučna zajednica nije prihvatala. Majmuni koje je Džejn posmatrala koristili su oruđe, baš kao i ljudi. To njeno zapažanje izazvalo je nevericu i podsmeh. Majmuni su, tvrdila je, umeli da koriste jezik znakova, pokazivali su širok spektar emocija, bili sposobni da vole, pate i da održavaju čvrste porodične veze. Još kontroverzi. Pokazali su, na Džejninu veliku žalost, i svoju brutalnost i agresiju. “Mislila sam da su oni kao mi, samo finiji. Ispostavilo se da nisu finiji, i oni imaju tamnu stranu. Oni su baš kao mi.”

U 31. godini Džejn se vratila u Englesku i na Kembridžu završila doktorat o ponašanju šimpanzi koji je pomogao da ostale kolege primatolozi ozbiljnije shvate njen rad.

Džejn je provela decenije posmatrajući majmune. Mazila ih je, češkala i ljubila, igrala se s njima, dozvoljavala im da skaču po njoj, spavala je s njima u krošnjama. Dešavalo se i da je napadnu i povrede. Neke od tih majmuna Džejn poznaje od njihovog rođenja, i po 40 godina. Iz decenija upornog rada i beskrajne radoznalosti nastalo je nekoliko desetina knjiga o šimpanzama, za odrasle i decu, kao i mnoštvo dokumentarnih filmova.

Kako su godine prolazile, Džejn je bila sve manje naučnica, a sve više aktivistkinja, čiji je cilj da se sačuva prirodno stanište šimpanzi i podrži istraživanja u Gombe rezervatu.

„Nauka kroz priče“ je medijska inicijativa koja na društvenim mrežama i u tradicionalnim medijima svakodnevno objavljuje originalne priloge inspirisane naučnim saznjanima. Uz podršku Instituta za fiziku u Beogradu, „Danas“ predstavlja 77 izabranih priča sa portala www.naukakrozprice.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari