Enureza se efikasno leči 1

Noćno umokravanje (enureza) je jedan od najčešćih problema dečjeg doba, ali se on može lečiti, a kada bi roditelji na vreme i pravilno reagovali i zatražili stručnu pomoć, on ne bi ostavljao dugoročne zdravstvene i psihosocijalne posledice po dete.

Praksa je pokazala da roditelji smatraju da će dete samo od sebe prestati da mokri tokom sna, pa se ni ne javljaju lekarima, a to je najveća greška. Druga greška jeste ta što se neosnovano misli da je enureza posledica psiholoških problema deteta, iako je ona gotovo uvek organskog porekla, a ako duže traje, mališani mogu da imaju brojne psihološke, emotivne i sociološke probleme ili poremećaje.

Enureza se definiše kao nevoljno oticanje urina u toku noći kod dece starije od pet godina. Najbitnije je znati da se u većini slučajeva enureze, sa pravilnom terapijom rešava problem, jer je on najčešće, skoro 70 odsto, posledica povećanog stvaranja urina u bešici zbog izostanka hormona vazopresina. Takav poremećaj se rutinski leči odgovarajućom terapijom koja obično traje pola godine.

U Srbiji, prema istraživanjima, gotovo 50.000 mališana imaju problem sa noćnim umokravanjem. Prema podacima iz sveta, u uzrastu od pet godina svako četvrto dete ima enurezu, dok se pri polasku u školu javlja kod svakog desetog. Procena je da u Evropi više od pet miliona dece mokri u krevet. Prema rečima stručnjaka koji su učestvovali na radionici sa novinarima o ovom problemu, roditelji bi trebalo obavezno da potraže lekarsku pomoć za svoje mališane.

– Roditelji odlažu javljanje lekaru jer smatraju da će problem spontano nestati. Deca koja mokre u krevet ne rade to namerno i zbog toga ne smeju da budu kažnjavana. Enureza je veoma čest problem i u praksi vidimo da biva zanemaren, a veoma nepovoljno utiče na kvalitet života cele porodice, istakli su oni na ovoj radionici. Pedijatar i nefrolog dr Aleksandra Paripović sa Instituta Majka i dete naglašava da je dužnost roditelja da o ovom problemu obavesti svog pedijatra u Domu zdravlja.

– Pedijatar će uzeti osnovne analize, a dovoljan je jedan pregled urina uz pomoć koga je moguće zaključiti da li je u pitanju monosimptomska noćna enureza, kaže dr Paripović.

Kada dete do pete godine ne uspostavi potpunu kontrolu nad mokrenjem, ali i kada se umokri jednom ili dva puta nedeljno, potrebno je obratiti se lekaru, jedna je od poruka sa ove radionice. Kako objašnjava dr Gordana Miloševski Lomić, nefrolog iz Tiršove, prvi uzrok umokravanja dece je noćna poliurija, odnosno povećano stvaranje urina u bešici, drugi je smanjeni kapacitet bešike, a treći je obično kombinacija navedenih uzroka, a za prepoznavanje postoje delotvorni testovi, kako bi se izabrala najbolja terapija koja je uhodana, bez negativnih posledica i odobrenja od strane RFZO.

Određeni broj dece ima i naslednu predispoziciju za noćno umokravanje kaže pedijatar, dr Radmila Kosić, načelnica službe za zaštitu dece u Domu zdravlja Zvezdara.

– To je prvo što proverimo, a ukoliko poznajemo porodicu onda i znamo da li to dete ima hroničnu bolest ili ne. Tako utvrđujemo da li je noćno umokravanje samo jedan od simptoma nekog drugog poremećaja ili je potpuno zdravo dete koje ima samo taj problem, objašnjava dr Kosić i dodaje da je pravilan stav roditelja i okoline veoma bitan, jer tako deca lakše prihvataju lečenje i kasnije odrastaju bez socijalno-psiholoških posledica.

 

Uticaj na razvoj ličnosti deteta

„Kao posledica noćnog umokravanja, naročito po polasku u školu, stvara se veliki psihološki problem“, naglašava Irena Korićanac, klinički psiholog na Univerzitetskoj dečjoj klinici. „Deca se povlače u sebe, postaju ćutljiva, ne druže se sa vršnjacima, izbegavaju odlazak na rekreativnu nastavu, a često su izložena i neprijatnim reakcijama od strane vršnjaka, što sveukupno utiče na mentalni, emotivni i socijalni razvoj ličnosti deteta. Zato je veoma važno da roditelji pravilno postupe i brzo potraže pomoć lekara. Ukoliko se sa terapijom započne na vreme, problemi su prolazni, te se detetu pruža mogućnost da odraste u psihički zdravu i sociološki dobro adaptiranu osobu“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari